• Haberler
  • Gündem
  • YKS Soruları Çalındı mı? Resmi Açıklama Yapıldı mı?

YKS Soruları Çalındı mı? Resmi Açıklama Yapıldı mı?

Milyonlarca öğrencinin geleceğine yön verecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı gerçekleştirildi. Sosyal medya platformlarında paylaşılan görseller ve iddialar YKS soruları çalındı mı sorusunu akıllara getirdi.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen ve 3 milyon 120 bin 878 adayın başvuruda bulunduğu YKS sınavlarının birinci ve ikinci oturumu cumartesi ve pazar günleri olmak üzere iki günde tamamlandı.


Milyonlarca öğrencinin yıllardır emek verdiği ve geleceklerine yön verecek adımları atacağı sınav olarak adlandırılan YKS ile ilgili sosyal medya platformlarından konuşulanlar ve paylaşılan görseller kafaları karıştırdı.


Birçok sosyal medya kullanıcısı tarafından soruların sızdırıldığı, çalındığı iddia edilirken paylaşılan görsellerde sınav esnasında soruların fotoğrafının çekilerek üçüncü şahıslarla paylaşıldığı iddia edildi.

YKS Soruları Çalındı mı? Resmi Açıklama Yapıldı mı?YKS Soruları Çalındı mı? Resmi Açıklama Yapıldı mı?YKS Soruları Çalındı mı? Resmi Açıklama Yapıldı mı?


Bir başka sosyal medya hesabında ise YKS sorularının sınavdan bir gün önce mesajlaşma programı discord üzerinden paylaşıldığı iddiası gündeme bomba gibi düştü.

BAKAN TUNÇ İDDİALARI YALANLADI!

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada iddiaları yalandı.

Tunç, yağtığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Yükseköğretim Kurumları Sınavı Temel Yeterlilik Testi ve Alan Yeterlilik Testi sorularının sızdırıldığına ilişkin bazı basın yayın organları ve sosyal medya mecralarında yer alan gerçeğe aykırı iddialar ve paylaşımlar hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ”Halkı Yanıltıcı Bilgiyi Alenen Yayma” suçundan resen soruşturma başlatılmıştır.

Soruşturma titizlikle sürdürülmektedir.

Hedeflerine ulaşmak için yoğun bir çalışma dönemi geçiren adayların ve onlara sonsuz destek veren ailelerinin huzuru ile kurumlarımızın saygınlığını bozmaya yönelik yapılan gerçek dışı sosyal medya paylaşımları asla kabul edilemez.

Hayallerindeki mesleğe kavuşmak için sınavda ter döken tüm adaylarımızın başarılı bir sınav geçirmiş olmalarını diliyor, istedikleri üniversitede eğitim hayatlarını sürdürmelerini temenni ediyorum."

HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILDI

ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, da yaptığı açıklamada iddialara ilişkin hukuki süreç başlatıldığını söyledi.

ÖSYM Başkanı Ersoy, sosyal medya hesabından YKS ile ilgili yaptığı açıklamada, "3 milyon 120 bin 878 adayın başvurduğu Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başarıyla tamamlanmıştır. Bu büyük organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederim. Sınav sürecinde yapılan dezenformasyon amaçlı sosyal medya paylaşımları ve bazı basın yayın organlarında çıkan haberlerle ilgili hukuki süreç başlatılmıştır" ifadelerini kullandı.

Bakmadan Geçme