• Haberler
  • Siyaset
  • TBMM'de Vekiller Kavga Etti! İşte Kavganın Çıkış Sebebi

TBMM'de Vekiller Kavga Etti! İşte Kavganın Çıkış Sebebi

AK Parti ve DEM Parti milletvekilleri mecliste yumruk yumruğa kavga etti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) vekiller arsında kavga çıktı. Edinilen bilgilere göre Dem Partili Vekillerin 'kürsü işgali' eylemi sırasında AK Parti Grubu ile DEM'li vekiller arasında başlayan gerilim kavgaya dönüştü.

TBMM'de yakışıksız görüntüler kaydedildi. Dem Parti Grubu ile AK Parti Grubunun birbirne girdiği olayda ortam bir hayli gerildi. Kavga esnasında dövizler ve raporların yazılı olduğu belegeler havada uçuştu. Kavganının başlaması ise edinilen bilgilere göre Dem Partili Vekillerin 'kürsü işgali' eylemi sırasında  gerçekleştiği belirtildi.

KAYYUM'DAN DOLAYI KAVGA ÇIKTI!

DEM Partili vekiller, bugün TBMM Genel Kurulu'nda belediyeye kayyum atanmasının neden olduğu hak ihlallerinin araştırılması için verdiği Meclis araştırılmasının öne alınarak görüşülmesi için grup önerisi verdi. AK Partili vekiller ile DEM Partili vekiller arasındaki kavga da kayyum tartışmaları sebebi ile çıktı.

Grup önerisinin gerekçesini DEM Parti Hakkari Milletvekili Vezir Coşkun Parlak açıkladı.

Parlak, şunları söyledi:

"Aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemek aslında delilik belirtisidir. Bu iktidar 8 yıldır aynı şeyleri yapıyor. Farklı sonuçlar alınmayacağını da defalarca belirtti. Biz bunu delilik değil faşizm olarak görüyoruz. Faşizmden o kadar gözümüz dönmüş ki yaptıklarınızın sonuçlarını bile kestiremiyorsunuz. Siz kayyım ataması yaparak sadece DEM Parti'ye oy verenlerin iradesini gasp etmiyorsunuz.

Seçme, seçilme hakkını ortadan kaldırdığınız için tüm partilere oy veren seçmenin de iradesini elinden alıyorsunuz. Partimiz olan derdiniz Kürt halkıyla olan derdinizdir. Siz Kürt'ün kimliğini, kültürünü seçme ve seçilme hakkı dahil hiçbir siyasi, sosyal, kültürel hakkını tanımıyorsunuz. Kürtlere düşmanlık tutuklu uyguluyorsunuz. Kayyum sisteminin basit bir idari işlem olmadığını dünya alem biliyor. Kayyum sistemi bir rejimdir, darbe sistemidir. Kürk halkına yeterince zulüm edersek boyun eğerler diye düşünüyorsunuz.

Bugün TBMM Genel Kurulu'nda belediyeye kayyum atanmasının neden olduğu hak ihlallerinin araştırılması amacıyla DEM Partili vekiller, Meclis araştırmasının öne alınarak görüşülmesi için grup önerisi verdi.

Meclis'te nöbete başladılar

Parlak'ın konuşmasının ardından DEM Partili milletvekilleri Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanmasını protesto etmek için ellerinde ‘Belediyeler bizimdir, gasba izin vermeyeceğiz’ yazılı dövizlerle kürsünün etrafında toplandı ve Genel Kurul’da nöbete başladı.

Oturumu yöneten TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca'nın uyarısına rağmen DEM Partililer, kürsüden inmeyince birleşime ara verildi.

Kürsü önünde kavga

DEM Parti'nin kürsü eylemi devam edince, Meclis Başkanı Gülizar Biçer Karaca, genel kurulu kapattı.

DEM Partililer "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları atarken, Ak Partili milletvekilleri “Kahrolsun PKK” sloganları attı. Ak Partili vekiller pankartları almak isterken  çıktı.

Pankartları yırttılar

Kürsü önünde itiş kakış yaşanırken Ak Partili vekiller, pankartları DEM Partililerden alıp yırttı.

Bakmadan Geçme