• Haberler
  • Ekonomi
  • İkinci el oto piyasası tamamen çöktü mü? Galericilerde son durum ne?

İkinci el oto piyasası tamamen çöktü mü? Galericilerde son durum ne?

Sıfır araçlarda sık sık yapılan kampanyalar, 300 bin liraya kadar varan indirimler, ikinci el piyasasını kötü etkiledi. Oto pazarları ve galeriler sinek avlıyor. İşte ikinci elde son durum…

İkinci el otomobillerde satılık ilan sayısı son zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Yılbaşında kısa süre içinde alıcı bulabilen araçlar, bugünlerde ise neredeyse hiç satılamıyor.

İkinci el araç ilan sayfalarında ise ilan sayısında patlama yaşandı ve ikinci el araçta ilan sayısı 1 milyona çıktı.

GALERİCİLER BU YAZ, UMDUĞUNU BULAMADI

Bursa Eski Otokoop’ta bir galeri işletmecisi Herkes Duysun ekibine, ikinci el piyasası ile ilgili değerlendirmede bulundu. Galeri işletmecisi, “Şu an dibin dibindeyiz. Okullar tatil oldu, bayram geldi geçti. Biraz hareket olur diye umduk fakat umduğumuzu bulamadık. Araç almak için en iyi vakitteyiz. Bu düşüş, bir alım fırsatıdır. Şimdi araç alan güzel kar edecek.” şeklinde konuştu.

Türkiye'de ev ve araba fiyatları, yüksek enflasyon, stok, döviz kurundaki iniş ve çıkışlar, vergiler nedeniyle ani dalgalanmalar yaşanıyor. Kredi faiz oranlarının da yükselmesi nedeniyle vatandaşlar araba almak yerine ellerindeki parayla birikim yapmayı tercih ediyor.

MAĞDURUZ!

İstanbul'da yaşayan bir otogalerici araba satışlarının durma noktasına geldiğini belirterek şunları söyledi; "İnsanların parası var mı? Var. Bir milyonun var mesela, faize atarsam 50 milyon gelir düşüncesiyle araba için uğraşmıyor. Uğraşmadığı içinde galeri işi durdu. İnsanlar mağdur durumda. 300 bin TL'lik araç 200 bin TL'ye kadar düştü. Biz de mağdur olduk. Düzenli gitmesi, bir inip bir çıktığı zaman insanların kafası karışıyor. Kurban Bayramı'nda satar dedik, bayram geldi, şu an yine bir hareketlilik yok."