CHP Duyurdu: Özgür Özel Şam'a Gidecek!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Deniz Yücel, parti genel merkezinde Genel Başkan Özgür Özel'in başkanlığında devam eden Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısına ilişkin basın açıklaması yaptı. Yücel, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in temmuz ayında Suriye'nin başkenti Şam'ı ziyaret edeceğini açıkladı.

CHP Sözcüsü Deniz Yücel, geçtiğimiz hafta görüşülen Sinan Ateş davasını değerlendirerek, "Anayasa’yı ve Anayasal kurumları tanımayan, kanunları, bağımsız ve tarafsız yargıyı kendi siyasi geleceğini garantilemede bir araç olarak gören siyasi iktidar ile küçük ortağı 'Adaletin' önündeki en büyük engeldir" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Deniz Yücel, parti genel merkezinde Genel Başkan Özgür Özel'in başkanlığında devam eden Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısına ilişkin basın açıklaması yaptı. Yücel, Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) Çeyrek Final maçında Hollanda'ya 2-1 mağlup olan A Milli Futbol takımını tebrik etti. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) haziran ayı için açıkladığı enflasyon rakamlarını değerlendiren Yücel, "Geçtiğimiz hafta TÜİK'in sayısız mucizelerinden biri daha yaşandı ve enflasyonun düştüğü açıklandı. Elbette ki, memur ve emekli maaşlarına yapılacak zammı netleştirecek olan enflasyon oranı yüksek çıkmayacaktı. AKP, yanlış ekonomi politikalarının faturasını birilerine kesecekti. Bu nedenle TÜİK'in açıkladığı enflasyon oranı hiç kimseyi şaşırtmadı. Açıklanan enflasyona kendi bakan ve bürokratlarının inandığını düşünmüyoruz. Çünkü gerçekte; 2021 yılında dünyada enflasyonun en yüksek olduğu 9'ncu ülke olan Türkiye, 2024 yılı Mayıs ayı itibariyle yüksek enflasyon sıralamasında dünya 3'üncülüğüne çıktı. Bizden daha kötü olan 2 ülke var ki, Suriye ve Arjantin. Her şey bütün açıklığıyla ortadayken çıkacaksın, hiç utanmadan, 'Enflasyon düştü' diyeceksin ve buna herkesin inanmasını bekleyeceksin. Ya arkadaş, 6 ayda memurun, emeklinin aldığı maaş, enflasyon karşısında eridi gitti. Üstelik, temmuz ayına girilmesiyle de zam yağmuru daha da arttı. Hiç akıl, vicdan, izan yok mu sizde?" ifadelerini kullandı.

'ÖZGÜR ÖZEL ŞAM'I ZİYARET EDECEK'

Yücel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 'Suriye ile yeniden ilişki kurulmaması için hiçbir sebep yok' sözleri hakkında, "'Katil, kasap, diktatör' dediği Esad ile ailece görüştüğü günlere dönmek istiyormuş. En şaşkınlık verici kısmı ise 'Suriye'nin iç işlerine karışmak gibi bir derdimiz asla yok' demesi. Sayın Erdoğan bugüne kadar izlediğin dış politika ortada. Suriye’nin iç işlerine öyle karıştın ki, Suriye’nin her iç meselesi Türkiye’nin dış meselesi haline geldi. Suriye’nin iç meselelerine karışmayı bırak, taraf oldun. Bu işin önü alınamaz hale gelmesinin başkahramanı, mimarı sensin. Ülkede kaç tane kayıtlı göçmen, kaç tane kaçak göçmen var o bile belli değil. TÜİK rakamlarına müdahale ederek enflasyonu düşük göstermeye çalışan AKP iktidarı, düzensiz göçmen rakamlarına da müdahale ederek asıl korkunç tabloyu halktan saklıyor. AKP hükümetlerinin açıkları, rakamlara müdahale yöntemiyle kapanmayacak noktada. CHP, Türkiye’nin, Avrupa’nın sığınmacı deposu olmasını reddediyor" dedi. Yücel, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in temmuz ayında Suriye'nin başkenti Şam'ı ziyaret edeceğini açıkladı.