Hastanelerdeki Çalışma Saatleri Uzatılacak

Güney Kore Başbakanı Han Duck-soo afet yönetimi toplantısında yaptığı konuşmada, "Kamu sağlık kurumlarının işleyişi maksimuma çıkarılacak" dedi ve bu tür hastanelerin hafta sonları ve tatil günlerinde daha uzun süre açık kalacağını söyledi.

Hastanelerdeki Çalışma Saatleri Uzatılacak
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Güney Kore'deki genç doktorların yaklaşık üçte ikisinin, hükümetin tıp fakültelerine daha fazla öğrenci alımı yönündeki planını protesto etmek için işten ayrılmasının ardından hastaneler hastaları geri çevirdi ve ameliyatları iptal etti. Bu durum daha fazla aksama korkusuna neden dolu.

Reuters’ta yer alan habere göre Güney Kore Başbakanı Han Duck-soo afet yönetimi toplantısında yaptığı konuşmada, "Kamu sağlık kurumlarının işleyişi maksimuma çıkarılacak" dedi ve bu tür hastanelerin hafta sonları ve tatil günlerinde daha uzun süre açık kalacağını söyledi.


HEMŞİRELERDEN DOKTORLARA GERİ DÖNÜN ÇAĞRISI

 


İş bırakma eylemi dördüncü gününe girerken, sağlık bakanlığı tüm hastane ve kliniklerin şimdiye kadar yalnızca sınırlı olarak mevcut olan konsültasyon ve reçete gibi hizmetlerini sunmasına izin verdiğini söyledi.

Hemşireler, normalde stajyer doktorların yetki alanı olan koğuşlarda ve ameliyathanelerde prosedürleri uygulamaya zorlandıkları konusunda uyardı.
Kore Hemşirelik Derneği başkanı Tak Young-ran, "Tıp mesleğindeki herkesin birincil sorumluluğu, hastaların sağlığına ve yaşamına dikkat etmektir" diyerek doktorları işlerine dönmeye çağırdı.


Kıdemli doktorlar ve özel pratisyenleri temsil eden Kore Tabipler Birliği grevin dışında kaldı ancak hükümeti planını iptal etmeye çağıran mitingler düzenledi. Pazar günü başkent Seul'de bir büyük miting daha bekleniyor.

Bakmadan Geçme