• Haberler
  • Dünya
  • Güneşte Son 7 Yılın En Büyük Patlaması Meydana Geldi! Güneş Neden Patlıyor?

Güneşte Son 7 Yılın En Büyük Patlaması Meydana Geldi! Güneş Neden Patlıyor?

Güneşte arka arkaya meydana gelen patlamalar kıyamet senaryolarını da beraberinde getirdi. Güneş neden patlıyor? Kıyamet mi kopacak? soruları sosyal medyada en çok sorulan sorular arasında yer aldı.

Güneş'te son 7 yılın en büyük patlaması meydana geldi. Son olarak 10 Mayıs'ta jeomanyetik fırtınaya yol açan patlamadan tam 4 gün sonra yaşanan ikinci patlamaya ilişkin fotoğrafları NASA yayınladı.

Patlama nedeniyle yaşanan jeomanyetik fırtınadan kaynaklı uydu navigasyon sistemlerinde ve radyo alıcılarının frekanslarında aksamalar oluşabileceği, saatler sürecek kesintiler yaşanabileceği veya benzer bazı aletlerin hiç çalışmayabileceği uyarısı yapıldı.

Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi'ne (NOAA) bağlı Uzay Hava Tahmin Merkezi, son 7 yılın en büyük Güneş patlamasının dün meydana geldiğini bildirdi.

Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi'ne bağlı Uzay Hava Tahmin Merkezinin X hesabından yapılan paylaşımda, mevcut Güneş patlama döngüsünün en büyük patlamasının dün yaşandığı kaydedildi.

ELEKTRONİK CİHAZLAR ETKİLENEBİLİR

Söz konusu patlamanın tüm zamanlarda kaydedilen en büyük 17. Güneş patlaması olduğu bilgisine yer verilen açıklamada, Dünya'ya yaklaşmakta olan fırtınanın muhtemel etkilerine dikkat çekilerek, "yaygın voltaj kontrolü sorunlarının ortaya çıkabileceği" ve yörüngelerdeki uydularda "sürtünme, izleme ve yönlendirme sorunlarının" yaşanabileceği kaydedildi.

Jeomanyetik fırtınadan kaynaklı uydu navigasyon sistemlerinde ve radyo alıcılarının frekanslarında aksamalar oluşabileceği, saatler sürecek kesintiler yaşanabileceği veya benzer bazı aletlerin hiç çalışmayabileceği kaydedildi.

Öte yandan ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi ( Nasa ), Güneş'teki büyük patlamanın fotoğrafını yayınladı.

Güneşte Son 7 Yılın En Büyük Patlaması Meydana Geldi! Güneş Neden Patlıyor?

MUHABİR HABER MERKEZİ

Bakmadan Geçme