• Haberler
  • Ekonomi
  • Bakan 'Düşük değil' Demişti! Asgari Ücret Açlık Sınırının Altında Kaldı

Bakan 'Düşük değil' Demişti! Asgari Ücret Açlık Sınırının Altında Kaldı

Türk-İş tarafından hazırlanan 'Açlık ve Yoksulluk Sınırı' araştırmasına göre, haziran ayında açlık sınırı 18 bin 978 TL, yoksulluk sınırı ise 61 bin 820 TL'ye yükseldi.

Artan enflasyonla beraber hayat pahalılığı gözle görülür şekilde artarken, vatandaşların geçim derdi de büyümeye devam ediyor.

TÜİK'in açıkladığı mayıs ayı enflasyon verilerine göre, enflasyon aylık yüzde 3,37, yıllık ise yüzde 75,45'e yükselerek rekora imza atmıştı.

Türk-İş, mayıs ayı açlık ve yoksulluk sınırı verilerini açıkladı. Buna göre, Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 18 bin 978 TL'ye çıktı.

ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRININ ALTINDA

Açlık sınırı 17 bin 2 TL olan asgari ücretin yaklaşık 2 bin lira üstüne çıkarken bugün canlı yayında açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, asgari ücret zammı için reel artış beklendiğini belirtti ve "Türkiye'de asgari ücret düşük değildir" ifadelerini kullandı.

Raporda, gıda harcaması tutarının yılbaşına göre 3 bin 930TL ve bir önceki yılın aynı ayına göre 8 bin 605 TL arttığı vurgulandı.

Tüm temel harcamalar için yapılması gereken harcama tutarının ise sadece son altı ayda 12 bin 800 TL artış gösterdiği belirtildi.

Bakmadan Geçme