• Haberler
  • Gündem
  • Sinan Ateş Davasını Hangi Siyasiler Takip Etti? Devlet Bahçeli Davaya Katıldı mı?

Sinan Ateş Davasını Hangi Siyasiler Takip Etti? Devlet Bahçeli Davaya Katıldı mı?

Türkiye'nin gündeminden düşmeyen Sinan Ateş davasının ilk duruşması başladı. Peki hangi siyasiler duruşmayı takip ediyor? MHP Lideri Devlet Bahçeli Sinan Ateş duruşmasına katıldı mı? İşte kamuoyunda merak edilen tüm soruların cevabı...

Türkiye'nin son dönemdeki en karanlık siyasi cinayetlerinden birisi olarak gösterilen Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş'in öldürülmesine ilişkin davanın ilk duruşması 1 Temmuz itibariyle başladı.

30 Aralık 2022'de Ankara'da suikasta kurban giden eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş'in 22 sanıklı davasının ilk duruşması bugün Sincan Cezaevi'nde başladı.

Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş, davadan günler önce Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere MHP ve HDP hariç tüm siyasi parti liderlerini ziyaret ederek kendilerine destek olması amacıyla liderleri duruşmaya davet etmişti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise grup toplantılarında yaptığı konuşmalarda önce davaya katılacaklarını, son yaptığı toplantı da ise davaya avukatları aracılığıyla katılacaklarını açıklamıştı.

MHP'YE MAHKEMEDEN RET!

MHP adına davaya katılmak isteyen avukatlar İbrahim Ethem Yiğit ve Çağrı Can Pak'ın bu talebi, partinin 'suçtan zarar görmediği' gerekçesiyle mahkeme başkanı tarafından reddedildi.
Sanıklar da MHP'li avukatların katılma talebini kabul etti. Savcılık makamı MHP'nin 'suçtan zarar görmediği' gerekçesiyle MHP'nin katılma talebinin reddedilmesini istedi. Mahkeme Başkanı da bu yönde karar verdi.

SİNAN ATEŞ DAVASINI HANGİ SİYASİLER TAKİP EDİYOR?

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, CHP'nin önceki Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel, CHP Grupbaşkanvekili Murat Emir, CHP Genel Başkan Yardımcısı Aylin Nazlıaka, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Milli Yol Partisi Genel Başkanı Remzi Çayır, İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen ve Sinan Oğan duruşmada hazır bulunan siyasiler oldu. Sinan Ateş'in annesi ve kız kardeşi de duruşma salonunda hazır bulundu.

İddianamede, tetikçi Eray Özyağcı ile onu olay yerine getirip ardından kaçıran Vedat Balkaya ve Suat Kurt hakkında eylem üzerinde ortak hakimiyet ile müşterek fail olarak Sinan Ateş'e yönelik toplu halde, iştirak halinde "tasarlayarak kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor. Sanıklardan 'silahlı eylemi organize ettiği' iddia edilen Doğukan Çep ve şüpheli eski Ülkü Ocakları yöneticisi Tolgahan Demirbaş'ın ise 'suça azmettiren olarak maktüle yönelik toplu halde, iştirak halinde tasarlayarak kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Sanıklardan Zekeriya Asarlaya, Hakan Saraç, Ufuk Köktürk, Mehmet Yüce, Mustafa Uzunlar, Askın Mert Gelenbey, Murat Can Çolak, Osman Bayraktar, Caner Güney, Umut Ersoy, Çaglar Zorlu, Aytaç Ataç, Emre Yüksel, Serdar Öktem, Erdem Karadeniz, Alper Atay, Mustafa Ensar Aykal'ın 'istirak halinde islenen suça yardım eden fail olarak maktüle yönelik toplu halde, istirak halinde tasarlayarak kasten öldürme' suçundan hapis cezası isteniyor. İddianamede olayda Ülkü Ocaklarının rolü, cinayetin nedeni ve azmettiriciden bahsedilmiyor. Ayşe Ateş'in ifadesi de yer almıyor. Sincan'daki duruşmaya ilk olarak Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ geldi.

MUHABİR

Bakmadan Geçme