• Haberler
  • Medya
  • Ayten Gökçer'in Oynadığı Dizi ve Filmler Aldığı Ödüller Nelerdir?

Ayten Gökçer'in Oynadığı Dizi ve Filmler Aldığı Ödüller Nelerdir?

Tiyatro ve sinemanın duayen isimlerinden olan Ayten Göçer 84 yaşında hayatını kaybetti. Peki ünlü isim hangi film ve dizilerde oynadığı merak konusu oldu. işte Ayten Göçer'in hayatı ve oynadığı film ve diziler.

Türk tiyatrosunun duayen isimlerinden Ayten Gökçer, 84 yaşında hayatını kaybetti. Yıllarını tiyatro ve sinemaya veren Ayten Gökçer'in bu zamana kadar olarca tiyatro ve sinema ve dizilerde oynadı. Hayatı boyunca onlarca ödül kazanan Ünlü ismin Cenazesi 15 Mayıs Çarşamba günü öğle namazını müteakip Zincirlikuyu Mezarlığı'na eşi Cüneyt Gökçer'in yanına defnedilecek.

AYTEN GÖKÇER KİMDİR?

inema ve tiyatro oyuncusu. 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da doğdu. Tam adı Ayten Gökçer Kaçmaz’dır. Kendisi gibi sinema ve tiyatro oyuncusu ve yönetmen olan Devlet Tiyatroları Eski Genel Müdürü ve Cüneyt Gökçer’in eşidir. Kendisindeki tiyatro yeteneği ilk keşfeden kişi annesi olmuş ve onun yönlendirmesiyle 1952 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Bale Bölümü’nde öğrenim görmeye başladı. Yine annesinin yönlendirmesiyle Ankara Devlet Tiyatroları Çocuk Tiyatrosu Bölümüne girdi (1957). Burada sahneye çıktığı ilk oyun olan Mümtaz Zeki Taşkın’ın “Oyuncakçı Dede” adlı oyununda müthiş bir heyecan yaşadığını söyler. Onun ardından Eleneor H. Porter’ın “Pollyanna” piyesinde hemşire rolünü üstlenmişti.

Ayten Gökçer'in Oynadığı Dizi ve Filmleri Aldığı Ödüller Nelerdir?

Gökçer, 1958 yılında girdiği sınavı kazanarak Devlet Tiyatroları’nun sanatçı kadrosuna geçti. Devlet Tiyatrosu’nda ilk olarak Reşat Nuri Güntekin’in “Bu Gece Başka Gece” oyununda rol aldı. Ayrıca oynadığı ilk rollerden Dansöz Pandora rolü çok beğenildi. Buradaki başarımın altında kuşkusuz aldığı bale eğitiminin büyük payı oldu. Ardından “My Fair Ladyde”ki Eliza Doolittle, “Don Kişot”taki Aldonza, “Vanya Dayı”dakı Yelena Andrayevna, “7 Kocalı Hürmüz”deki Hürmüz, “Master Clas”daki Maria Callas rolleri seyircinin belleğinde iz bırakan roller oldu.

Ayten Gökçer'in Oynadığı Dizi ve Filmleri Aldığı Ödüller Nelerdir?

Ayten Gökçer, 1965 yılında, Galatasaray’ın efsane futbolcusu ve Gol Kralı Metin Oktay’la başrolünü paylaştığı “Taçsız Kral” filmiyle sinemaya geçti. “İçli Kız Funda”, “501 Nolu Hücre” adlı sinema filmlerinde oynadı. Ancak daha sonra sinemadan daha çok tiyatroda karar kıldı. “Yedi Kocalı Hürmüz” adlı müzikalde oynadığı Hürmüz tiplemesiyle başrolde oynadı ve çok beğenildi.

OYNADIĞI TİYATRO OYUNLARI

“Kaktüs Çiçeği” (1966) ve “My Fair Lady” ( 1970) oyunlarındaki rolleriyle iki kez Sanat Sevenler Derneği (Sanat Kurumu)’nin en iyi sanatçı ödüllerini aldı. Devlet Tiyatrolarında başlıcaları; “Bu Gece Başka Gece”, “Su Kızı”, “Hafta Başı”, “Aşk acısı”, “Klinik Bir Vaka”, “Hortlaklar”, “Bernarda Alba’nın Evi”, “Woyzeck”, “Don Juan”, “Öp Beni Kate”, “Andora”, “On İkinci Gece”, “Vanya Dayı”, “Kaktüs Çiçeği”, “IV. Henri”, “Cadı Kazanı”, “Lysistrata”, “Mançalı Don Kişot”, “Hastalık Hastası”, “Tarla Kuşuydu Juliet), “Bağdat Hatun “, “Gecikenler”, “Yedi Kocalı Hürmüz”, “Kim Korkar Hain Kurttan?” olmak üzere otuzdan fazla oyunda büyük başarıyla oynadı. 1987 yılında kendisine Devlet Sanatçısı unvanı verildi.

Ayten Gökçer'in Oynadığı Dizi ve Filmleri Aldığı Ödüller Nelerdir?

1980’lerde televizyon dizisi de çekilen “Yedi Kocalı Hürmüz” oyunu ile mesleğinin doruğuna çıkmıştı. Kırklı yaslarının ortalarına geldiğinde “Önce Canan” diye bir diziye başlamıştı ki, dizinin diğer bir oyuncusu Sumru Yavrucuk bu dizideki oyunuyla öne çıktı. O nedenle dizi bir süre sonra kaprisleri yüzünden onsuz devam etti. Gökçer, TV’ye yıllar sonra “Yılan Hikâyesi” ile geri döndü. 1999 sezonunda ayrıca “Balerin” adlı oyunu sahneye koydu.

ALDIĞI ÖDÜLLER

Ayten Gökçer; Sanat Severler Derneği Yılın En İyi Kadın Oyuncusu (1967 ve 1971), Gazeteciler Derneği En İyi Sanatçı Ödülü (1975) Yılın Sanatçısı (1976) Devlet Sanatçısı (1988), Kültür Bakanlığı Üstün Hizmet Ödülü (1966) Cumhuriyetin 75. yılında Yüzümüzü Ağartan Sanatçılar Ödülü (1998)’nü aldı. 1962 yılında, kendisi gibi tiyatro oyuncusu ve yönetmen olan Devlet Tiyatroları Eski Genel Müdürü Cüneyt Gökçer’le evlendi. Bu evlilikten Aslı adında bir kızı, Efe adında bir torunu vardır.

OYNADIĞI DİZİ VE FİLMLER

 İstanbul Kırmızısı

Hoşçakal Güzin

Çat Kapı

Patron Kim?

Yılan Hikayesi

Elif Ana

Önce Canan

Serçe

BağdatHatun

4. Murat

Unutulanlar

Anneler Günü

Damdaki Kemancı

İçli Kız Funda

Taçsız Kral

MUHABİR HABER MERKEZİ

Bakmadan Geçme