• Haberler
  • Gündem
  • Ayhan Bora Kaplan Davasında Hedef Ali Yerlikaya mı? Fatih Altaylı'dan Dikkat Çeken İddia!

Ayhan Bora Kaplan Davasında Hedef Ali Yerlikaya mı? Fatih Altaylı'dan Dikkat Çeken İddia!

Türkiye'nin gündeminden düşmeyen Ayhan Bora Kaplan davasına ilişkin gazeteci Fatih Altaylı, dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. Altaylı, yazısında hedefte İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın olduğunu iddia etti.

Gazeteci Fatih Altaylı, Türkiye'nin gündemine bomba gibi düşen ve Ankara Emniyetinde deprem etkisi oluşturan suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan davasında İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın yıpratılarak görevden alınacağını iddia etti.

Kaleme aldığı yazısında Ayhan Bora Kaplan davasının farklı bir boyuta büründüğünü ve giderek karanlık bir hal aldığına dikkat çeken Altaylı, yazısında şu ifadelere yer verdi

"Ayhan Bora Kaplan soruşturması, giderek bir bakanın başını yemeye yönelik bir operasyona dönüştürülüyor.

Bu fikir bana ait değil. Ankara’daki bir soruşturmayı yakından takip eden ve bu işleri derinlemesine ele alma kapasitesine sahip birine ait.

Dün giderek sarpa saran ve karanlık bir hal almaya başlayan bir soruşturma ile ilgili aralarında bazı bürokratların da bulunduğu birkaç kişi ile konuştum. Çünkü çok açık ama bir o kadar da anlaşılmaz bir pislik vardı ortada. 

KAHRAMAN İLAN EDİLEN POLİSLER HEDEF HALİNE GELDİ

Bir süre önce Ayhan Bora Kaplan adlı çete reisine yönelik operasyon yaptığı için “kahraman” ilan edilen polisler, şimdi kendilerini kahraman ilan edenlerin hedefi haline gelmişlerdi. Ne oluyordu da, bir süreç böylesine farklı bir yöne sürüklenebiliyor, ya da çekilebiliyordu. Dün yaptığım tüm konuşmalardan anladığım şu oldu.

ALİ YERLİKAYA'YI KOLTUĞUNDAN ETMEK İÇİN DÜĞMEYE BASILDI

Birileri İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’yı bakanlık koltuğundan kaldırmak için düğmeye basmıştı. Bunun nedeni ise Ayhan Bora Kaplan soruşturmasının “istenmeyen” yönlere gitme olasılığıydı. Konuştuğum bir İçişleri bürokratı “Gizli tanığın AK Partili bakanları işin içine sokmaya çalıştığı iddiası var. Oysa gizli tanığın ilk ifadesinde sonradan dosyaya eklendiği söylenen o isimler yer almıyor. Burada geçmişte FETÖ’nün kumpas davalarında olduğu gibi sonradan eklenmiş bazı unsurlar var. Bunlar soruşturmayı sulandırmak, hedef şaşırtmak için bu yola başvurulmuş hissiyatı uyandırıyor.” dedi.

Bunun benim anladığım manası şu: Emniyet içinde bir el gizli tanığın ifadelerine eklemeler yapıyor veya yaptırıyor ve sonra da bu hükümete karşı komplo gibi gösterilip, bu soruşturmayı yürüten polislerin üzerine yıkılıyor.

Aynı bürokratın “Mülkiye müfettişleri olayı inceliyor. Rapor bugün yarın çıkar. O zaman her şey çok daha iyi anlaşılır. Birileri bu soruşturmadan rahatsız ve soruşturmayı sabote etmeye çalışıyor olabilir” sözleri manidardı.

HEDEF ALİ YERLİKAYA

Hedefin Ali Yerlikaya’yı yıpratmak ve görevden aldırmak olduğu konusunda kimsenin kuşkusu yok. Bunun için her yol denenecek belli ki!

Bu konuda muhalif basının desteğini almak için izlenecek yol da hemen hemen belli. Menzil Tarikatı bağlantısı kullanılacak. Menzilcilerin İçişleri Bakanlığı’nda örgütlendiği sanki yeni öğreniliyormuş gibi, sanki başka bakanlıklarda da göz göre göre örgütlendikleri bilinmiyormuş gibi gündeme getirilecek. Ali Yerlikaya sağlı sollu yıpratılacak ve görevden alınması sağlanacak.

Bu arada Ayhan Bora Kaplan soruşturması da “sadeleştirilecek” ve bir çete lideri değil, bir çakal yargılamasına dönüştürülerek, dal budak sarması istenmeyen yerlere ilerlemesi engellenecek. Bu davanın ortaya koyduğu gerçek şu. Devlet bitirilmiş.

Türkiye’nin en önemli bakanlıklarında at izi it izine karışmış. Dün övülen bakanlara, bugün komplo kurulur hale gelmiş. Güç odağı olma çabasındakiler sadece troll orduları değil, gazeteci orduları da kurmuşlar. Suçlanan polis müdürleri ile ilgili soruşturmanın MİT’e devredilmesi muhtemelen çok daha iyi oldu. MİT tüm bu kavgalardan bu çekişmelerden, örgütlenmelerden kendini ne kadar koruyabilmiştir bilmiyoruz. Yine de daha güvenilir bir pozisyonda olacağını tahmin edebiliyoruz. Bu arada iktidar partisi içindeki yeni “hizipleşmeler” de ortaya çıkmaya başlıyor. Bakalım bunlar arasında birinciliği kim kazanacak!"

Bakmadan Geçme