Yapay Zeka on binlerce kişiyi işsiz bıraktı

Teknoloji şirketleri, yapay zeka gibi yeni alanlara yatırım yapmak üzere iş gücünü yeniden düzenlerken bu yıl 34.250 kişiyi işten çıkardı.

Dev firmalar işçisini çıkarmaya başladı

Sektördeki istihdam ve işten çıkarmaları izleyen Layoffs.fyi sitesine göre başta Microsoft (MSFT), Snap (SNAP), eBay (EBAY) ve PayPal (PYPL) olmak üzere toplam 138 teknoloji şirketi, Ocak ayının başından bu yana binlerce kişiyi işten çıkardı. Layoffs.fyi verilerine göre 2023 yılında teknoloji sektöründe toplam 263.000 kişi işten çıkarıldı.

Analistlere göre son işten çıkarma dalgasının, şirketlerin üretken yapay zeka gibi yeni alanlara yatırım yapmak için kaynaklarını yeniden düzenlerken aynı zamanda hissedarların maliyet disiplinine odaklanmaya devam ettiğini gösteriyor.

Jefferies analisti Brent Thill, teknoloji şirketlerinin durumu "bir sürü çürük elmamız var" diye nitelendirdiklerine dikkat çekerek "Daha yalın bir organizasyona sahip olsaydık daha fazlasını yapabilirdik. İşten çıkarmalar devam edecek ve daha da kötüleşebilir. Bu durum yaygın hale geldi." dedi.

Financial Times'a konuşan, Columbia Business School'da yönetim profesörü Daniel Keum, bu yıl yüzlerce kişiyi işten çıkaran Amazon'un (AMZN); Twitch video yayın platformu gibi şirketlerin yatırım için öncelikli alanları yeniden değerlendirdiğini ve maliyetli ancak çekirdek olmayan bölümlerdeki pozisyonları azalttığını söyledi.

Amazon, Microsoft, Meta (META), Google'ın ana şirketi Alphabet (GOOGL) ve müzik yayın hizmeti Spotify (SPOT), bu yıl böyle bir denge kurmayı planladıklarının sinyallerini veren şirketler arasında yer alıyor.

Spotify CEO'su Daniel Ek, yaptığı açıklamada, "Mevcut şeylerin bazılarına ikinci plana atarak daha verimli hale gelmemiz ve bazı yeni alanlara da yatırım yapmamız gerekiyor." dedi.

Bakmadan Geçme