DOLAR

31.36

EURO

34.0

ALTIN

2101.429

BIST 100

9090.79

Muhabir

Avram Kim? Tarihte Yaşamış mı? Selahaddin Eyyübi Avramı Kim Oynuyor?

TRT 1'in sevilerek izlenen dizisi Selahaddin Eyyübi'de 12.bölümden kadroya dahil olan Yahudi Avram merak edilenlerden oluyor.

Eklenme: 12.02.2024 19:20

Avram Kim? Tarihte Yaşamış mı? Selahaddin Eyyübi Avramı Kim Oynuyor?

Daha önce Vatanım Sensin, Çukur ve Rumi dizilerinde de kamera karşısına geçen Baki Davrak “Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi”nin kadrosuna katıldı.

 

Başarılı tiyatrocu dizide “Avram” rolüne hayat verecek. Uğur Güneş’in başrolünü oynadığı dizinin 12. Bölümünden itibaren seyirci karşısına çıkacak “Avram” zengin ve güçlü bir yahudidir. Dünya çapında bağlantıları vardır ve amacı uğrunda en büyük düşmanı ve engeli ise Selahaddin’dir.

 

TARİHTE MEŞHUR AVRAM FARKLI KİŞİ!

 

Tarihte Avram ismiyle meşhur olan kişi 1873 yılında dünyaya gelen Avram Galanti'dir. 

 

Avram Galanti, 4 Ocak 1873 yılında Bodrum / Muğla'da dünyaya geldi.  XVI. yüzyıldan itibaren ünlü hahamlar yetiş­tiren Yahudi asıllı bir ailedendir. Babası, Os­manlı Devleti'ne kırk sene kadar hizmet veren Mişon Galanti Efendi, annesi Ro­dos’un Kadron ailesinden Coya Hanımdır. Kimi Fransızca yazılarında Abraham Galanti ismini kullandı. Al­tı yaşında iken Bodrum’da ilkokula baş­ladı ve öncelikle İbranicenin esaslarını öğrendi.

 

Dokuz yaşında, daha geniş bir Yahudi cemaatine ve daha iyi eğitim olanakları bulunan Rodos’a gönde­rildi. 1887 yılında ilkokulu tamamladıktan sonra Bodrum Rüştiyesi (Ortaokul)’ne ve ardından İzmir İdâdîsi (Lise)’ne devam etti. Liseyi tamamladığında İbranice, Türkçe ve Farsçanın yanında Fransızcayı da öğrenmişti. Sonraki senelerde Almanca, İngilizce, ve Arapça da bu dillere ekledi.

 

AVRAMI CANLANDIRAN BAKİ DAVRAK KİMDİR?

 

Baki Davrak (d. 1971, Almanya), Türk kökenli Alman oyuncu.

 

Baki Davrak, 1971 yılında Bad Säckingen, Baden-Württemberg'de doğdu. Oyunculuğa yönelen Davrak, ilk olarak Kutluğ Ataman'ın 1999 yapımı filmi Lola + Bilidikid'de, Almanya'da yaşayan Türk bir ailenin eşcinsel olan en küçük oğlu Murat'ı canlandırdı. 2006 yılında Harald Bergmann'ın Brinkmanns Zorn filminde rol aldı. Willem Droste'nin Past by Night, Ulli Schüppel'in Planet Alex ve Thomas Arslan'ın Dealer adlı filmleri, oynadığı diğer filmlerdir.

 

Tiyatro oyunculuğunun yanında Kommissarin Lucas, Wolffs Revier, Eva Blond, Der Puma ve Tatort gibi televizyon dizilerinde rol aldı. Stefan Holtz'un 2005 yapımı televizyon filmi Meine Verrückte Türkische Hochzeit'da da oynadı. 2007 yılında Cannes Film Festivali'nde en iyi senaryo ödülünü kazanan Yaşamın Kıyısında filminde, Almanya'da yaşayan Alman dili profesörü bir Türk olan Nejat Aksu'yu canlandırdı. Aynı zamanda yazar olan Davrak, 2007 yılında ilk şiir kitabını yayımlamıştır.

 

Davrak, 2016-2017 yılları arasında İzmir'in İşgali yıllarını konu alan Vatanım Sensin dizisinde Yunan komutanı Vasili'yi canlandırdı.

 

 

2020-2021 yılları arasında, Çukur dizisinde Ogeday Erdenet karakterini canlandırmıştır.