• Haberler
  • Gündem
  • Türkiye Suriye ile İlişkileri Düzeltmek İçin Esed'e Davet Gönderecek! İşte Tüm Detaylar

Türkiye Suriye ile İlişkileri Düzeltmek İçin Esed'e Davet Gönderecek! İşte Tüm Detaylar

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Biz dün Suriye ile düşman değildik ki, biz Esed ile ailece görüşüyorduk. Biz davetimizi yapacağız. İnşallah bu davetle birlikte de Türkiye-Suriye ilişkilerini geçmişte olduğu gibi aynı noktaya getirelim istiyoruz.'

Türkiye Suriye ile ilişkilerin düzelmesi ve yeniden eski günlerdeki gibi olunabilmesi için girişimlerde bulunuyor.

Suriye Devlet Başkanı Başer Esed'in ilişkilerin düzelmesi yönünde yaptığı açıklamaya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yeşil ışık yakmıştı.

Erdoğan, bu aşamayı bir adım ileriye daha taşıyarak ilişkilerin düzelmesi için Esed'e davet göndereceklerini açıkladı.

Hollanda maçını Berlin'de izleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan yurda dönüş yolunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, "Son bir yılda özellikle provokatif olaylar birbiri ardınca geliyor. Son örneğini de Kayseri'de gördük zaten. Bunların arkasında bir organize el olabilir mi? Çok sayıda olay oldu çünkü. Ne düşünüyorsunuz?" yönündeki soruya verdiği cevap da Suriye ile ilişkilerin düzeltimesi için de adımlar atılacağını söyledi.

MUHALEFET KIŞKIRTICILIK YAPMAYA DEVAM EDİYOR

Muhakkak ortada bir mikser var. Yani bu tür olaylarda bir siyasi mikserin olmaması mümkün değil. Onlar ne kadar bu işi karıştırmaya gayret ederlerse etsinler zaten biz güçlü bir devlet olarak bunlara gereken tokadı anında attık. Bundan sonra da atmaya devam ederiz. Türkiye'nin gücü sayesinde nasıl ki PKK'yı, PYD'yi, KCK'yı, FETÖ'yü çökerttiysek, aynı şekilde bunları da çökertiriz. Ama yeter ki bizim içimizdeki siyasetçiler bu noktada akıllı hareket etsin. Artık biliyorsunuz ana muhalefet diye bir şey kalmadı. Bu muhalefet sürekli kışkırtıcılık yapmaya devam ediyor, rahat durmuyor. Hala kalkıyor, mültecilerle uğraşıyor.

DAVETİMİZİ YAPACAĞIZ

Şu anda Suriye'den 3 milyonu aşan mülteci ülkemizde. Şimdi öyle bir noktaya geldik ki, Beşar Esed şu anda Türkiye ile ilişkileri düzeltme noktasında bir adım attığı anda biz de ona karşı o yaklaşımı gösteririz. Çünkü biz dün Suriye ile düşman değildik ki, biz Esed ile ailece görüşüyorduk. Biz davetimizi yapacağız. İnşallah bu davetle birlikte de Türkiye-Suriye ilişkilerini geçmişte olduğu gibi aynı noktaya getirelim istiyoruz. Davetimiz her an olabilir. Türkiye'de görüşme olması konusunda ise Sayın Putin'in yaklaşımları var. Irak Başbakanı'nın bu konuda yaklaşımları var. Biz her yerde arabuluculuktan bahsediyoruz da sınırımızdakiyle, komşumuzla niye olmasın?

Bakmadan Geçme