Sokakları Savaş Alanına Dönen Van'da Gösteri ve Yürüyüşler Yasaklandı

Van'da mazbata krizi ile başlayan olaylar sonrasında gösteri ve yürüyüşlere güvenlik gerekçesiyle 03-17 Nisan tarihlerinde yasak getirildi. Kentte düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık ve kapalı yer toplantıları yasaklandı.

Sokakları Savaş Alanına Dönen Van'da Gösteri ve Yürüyüşler Yasaklandı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

DEM Partili büyükşehir belediye başkan adayı Abdullah Zeydan'ın yüzde 55 oy alarak kazandığı seçimler sonrasında memnu hakkının geri alınarak mazbatanın AK Partili Abdulahat Arvas'a verilmesine yönelik çıkan olaylarda Van sokakları adeta savaş alanına döndü.

Gün boyu devam eden gösterlerde ateş yakan ve sokaklara barikat kuran çok sayıda kişi, polislere molotofkokteyli ve taş attı. Polis ekipleri göstericilere panzer ve tomalarla müdahale ederken valilikten dikkat çeken açıklama geldi.

Valilikten yapılan açıklamada; olası olayların önüne geçmek, halkın can ve mal güvenliğini sağlamak için 03-17 Nisan'da yapılacak basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılmasının yasaklandığı bildirildi. Valilikten yapılan açıklama şöyle:

"Valilik ve Kaymakamlık makamlarınca uygun görülenler hariç olmak üzere, basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi şeklindeki faaliyetlerin de 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. Maddesinin (a) ve (c) fıkra hükümleri gereğince belirtilen tarihler arasında yasaklanması, yine yukarıda belirtilen tarihler arasında, ilçelerimizden veya çevre illerden bireysel veya toplu olarak veya ilimiz güzergâhını kullanarak, başta yukarıda belirtilen paylaşımlarda bahsedilen konu ve benzer konulara ilişkin her türlü kanuna aykırı eylem/etkinliklere katılım sağlanmasının önlenmesi amacıyla, kanuna aykırı eylem/etkinliklere katılması muhtemel şahıs/şahıslar/grup/grupların 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. Maddesinin (c) fıkra hükümleri gereğince, ilimiz ve ilçelerimize girişlerine, buralardan bireysel veya toplu olarak çıkışlarına izin verilmemesi hususunda valilik makamınca karar alınmıştır."

Bakmadan Geçme