Slovenya, Filistin Devletini Resmen Tanıdı

Slovenya bağımsız ve egemen Filistin devletini resmen tanıdı.

Nornveç, İrlanda ve İspanya'nın ardından Slovenya da bağımsız ve egemen Filistin devletini resmen tanıdı.

İsrail'in 8 aydan fazla zamandır Filistin'de yürüttüğü katliamlara tepki gösteren ülkeler Filistin'i devlet olarak tanımaya devam ediyor.

Bu zamana kadar 36 binden fazla masum cana kıyan ve her türlü uyarı ve yaptırımlara karşı katliamlarına devam eden İsrail'e karşı tepkilerini Filistin'i devlet olarak tanıyan gösteren ülkelerin sayısı her geçen gün artıyor.

KARAR OY ÇOKLUĞU İLE ALINDI

Slovenya Parlamentosu, Filistin devletinin tanınmasına yönelik kararnameyi onayladı.
İspanya, İrlanda ve Norveç'in ardından Slovenya da Filistin devletini resmen tanıdı. Slovenya’nın 90 sandalyeli parlamentosunda yapılan oylamada Filistin devletinin tanınmasına yönelik kararname 52 evet oyuyla onaylandı. Geri kalan milletvekilleri ise oylamaya katılmadı.

Slovenya Başbakanı Robert Golob, oylama öncesi yaptığı açıklamada, "Müttefiklerimizle Filistin'in tanınması konusunu bu yılın şubat ayında konuşmaya başladık. O zamanki değerlendirmemiz şuydu; henüz zamanı değil. Biz Slovenler 1000 yıldır bu hakkın hayalini kuruyorduk. Bunu 33 yıl önce elde ettik. Ne yazık ki Filistin ulusu bu hakkı henüz elde edemedi” dedi.

Birleşmiş Milletler'in 3'te 2'sinden fazlasını oluşturan 140'tan fazla ülke Filistin devletini tanıyor.

İspanya, Norveç ve İrlanda da 28 Mayıs'ta Filistin'i resmen tanıma kararı almıştı. Slovenya hükümetinin Filistin devletini tanıma kararı görüşmesi dün muhalefetin referandum talep etmesi nedeniyle ertelenmişti.