• Haberler
  • Siyaset
  • SHP Yeniden Kuruldu! Genel Başkanı Kılıçdaroğlu mu Olacak? İşte Şok İddia

SHP Yeniden Kuruldu! Genel Başkanı Kılıçdaroğlu mu Olacak? İşte Şok İddia

Sosyal Demokrat Halkçı Parti, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın resmi internet sayfasında yer alan karara göre 28 Haziran 2024 tarihi itibariyle yeniden kuruldu.

Siyaset sahnesine 14 yıllık ara veren SHP (Sosyal Demokrat Halkçı Parti), üçüncü kez yeniden kuruldu. 

GENEL MERKEZİ KARANFİL'DE

Yargıtay'ın resmi internet sitesinde yayınlanan karara göre SHP, 28 Haziran 2024'te kuruldu. Partinin genel merkezi adresi de Ankara'nın göbeğindeki işlek caddelerinden "Meşrutiyet Mahallesi, Karanfil Sokak, Çankaya, Ankara" olarak geçti.

SHP Yeniden Kuruldu! Genel Başkanı Kılıçdaroğlu mu Olacak? İşte Şok İddia

CHP'YE KATILMIŞTI!

SHP, 1995'te Murat Karayalçın'ın liderliğinde kurumsal kimliğini feshedip CHP'ye katılmıştı. Karayalçın 2002 yılında partiyi yeniden kurmuş ve CHP'deki Deniz Baykal muhaliflerini bir araya getirmişti. Murat Karayalçın'ın 2009 yılında SHP'den, CHP'de Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmak için ayrılması sonucunda genel başkanlık görevini Hüseyin Ergün devralmıştı.

YENİDEN SİYASET ARENASINDA

Son olarak Ergün ise partiyi 2010'da Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) ile birleştirmişti. O günden bu yana siyaset arenasından uzak olan parti üçüncü kez yeniden kurulmuş oldu. 

KILIÇDAROĞLU GENEL BAŞKAN OLACAK MI?

Partinin yeniden kurulması üzerine ise gözler CHP eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na çevrildi. Öyle ki; Kılıçdaroğlu'nun aktif olarak siyaset yapmak istediği konuşulanlar arasındaydı.

CHP eski Genel Başkanı'nın yeniden kurulan parti ile ilişkisi henüz netleşmedi. Ancak ilerleyen günlerde genel başkanlığına geçebileceği gündemde.

SHP Yeniden Kuruldu! Genel Başkanı Kılıçdaroğlu mu Olacak? İşte Şok İddia

 

Bakmadan Geçme