• Haberler
  • Siyaset
  • SHP'nin Yeniden Kurulmasının Arkasında Kılıçdaroğlu mu Var? Kılıçdaroğlu Net Konuştu?

SHP'nin Yeniden Kurulmasının Arkasında Kılıçdaroğlu mu Var? Kılıçdaroğlu Net Konuştu?

İnönü'nün partisi SHP'nin 14 yıl aradan sonra yeniden kurulmasının yankıları devam ederken partinin kurulmasında etkisi olduğu iddia edilen Kemal Kılıçdaroğlu'ndan cevap gecikmedi.

SHP'nin 14 yıl aradan sonra yeniden kurulması siyaset gündemine bomba gibi düşerken, partiyi kimin tekrar kurduğu sorusu ise kamuoyunda en çok merak edilen konular arasında yer almaya devam ediyor.

Kuruluş işlemleri 28 Haziran 2024 tarihinde tamamlanan Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP), Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "faaliyette olan siyasi partiler" listesinde yer aldı. Yargıtay'ın sitesindeki bilgilere göre SHP'nin ana merkezi Ankara'da Kızılay Karanfil Sokak'ta görünüyor.

SHP'nin kurulmasının arkasındaki isimlerden birisinin Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olduğu iddia edilirken, Kılıçdaroğlu'ndan konuyla ilgili açıklama geldi.

Günlerdir sessizliğini koruyan Kılıçdaroğlu, iddialara ilişkin cevap verdi.

SHP'Yİ KİM KURDURDU?

"SHP, 14 yıl sonra yeniden kuruldu" haberleri üzerine, partiyi kimin kurdurduğu tartışmaları başladı. CHP'nin önceki Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partiyi kurdurttuğu iddialarına ilişkin "SHP'ye mi Genel Başkan olacakmışım? Böyle bir şeyler yazıldı çizildi. Bunların tamamı da hayal ürünü. Biz CHP'liyiz, CHP'nin Genel Başkanlığını yaptım. Başka bir parti arayışımız zaten olamaz" açıklamasını yaptı.