• Haberler
  • Gündem
  • Serdar Sertçelik İade Edilecek mi? Adalet Bakanı Açıkladı

Serdar Sertçelik İade Edilecek mi? Adalet Bakanı Açıkladı

Adalet Bakanı Tunç, Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında hem sanık hem de gizli tanık olan ve firar ettiği ortaya çıkınca hakkında kırmızı bülten çıkarılan Serdar Sertçelik'in iadesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Adalet Bakanı Tunç, Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında hem sanık hem de gizli tanık olan ve firar ettiği ortaya çıkınca hakkında kırmızı bülten çıkarılan Serdar Sertçelik'in iade süreciyle ilgili, "Belgeler Macaristan'da iadenin yapılmasını bekliyoruz" dedi.

İADE YAPILMASINI BEKLİYORUZ

Esenboğa Havalimanı'nda yurt dışına kaçmak üzereyken suç örgütünü yönettiği iddiasıyla tutuklanan Ayhan Bora Kaplan davasının gizli tanığı Serdar Sertçelik'in, hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkarılmasının ardından Macaristan'da yakalandığı ve 6 Temmuz'a kadar geçici olarak tutuklandığı belirtilmişti.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Sertçelik'in iade süreciyle ilgili açıklamada bulundu. Tunç, "Belgeler Macaristan'da iadenin yapılmasını bekliyoruz" dedi.

NE OLMUŞTU?

İçişleri Bakanlığı, Ayhan Bora Kaplan suç örgütü elebaşlarından olan ve kırmızı bültenle aranan Serdar Sertçelik'in Macaristan'da yakalandığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "mal varlığı değerlerinin meşru bir yolla elde edildiği konusunda kanaat uyandırma", "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma", "kasten öldürme", "bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme", "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma" suçlarından kırmızı bülten ile 17 Mayıs 2024'ten itibaren uluslararası seviyede aranan Sertçelik'in, İçişleri ve Adalet bakanlıkları ile MİT'in müşterek çalışmaları sonucu Macaristan'da yakalandığı belirtildi.

.


 

Bakmadan Geçme