S&P'ye Göre Dolar 2025'in Sonunda Kaç Lira Olacak?

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global Ratings: '2025 yılının sonunda Türkiye'de doların 43 TL olmasını bekliyoruz.'

S&P Global ekonomideki kademeli dengelenmeyle birlikte Türk bankalarındaki dengesizliklerin terse dönmesi beklediğini söyledi.

DOLAR HAFTAYA NASIL BAŞLADI

İstanbul serbest piyasada dolar 32,2320 liradan, avro 34,7220 liradan haftaya başladı. Serbest piyasada dolar 32,2300 liradan, euro 34,7200 liradan alınıyor. Cuma günü doların satış fiyatı 32,2160 lira, euronun satış fiyatı ise 34,7410 lira olmuştu.

BU HAFTA KÜRESEL PİYASADA DOLAR/TL NASIL?

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankasının (Fed) gelecek dönem politikalarına ilişkin belirsizliklerle yatırımcıların temkinli duruşunu koruduğu görülürken, çarşamba günü ABD'de açıklanacak enflasyon verilerinin piyasalarda oynaklığı artırması bekleniyor.

ABD ekonomisinde aktivitenin güçlü kalmayı sürdürmesi Fed'in gelecek dönem politikalarına ilişkin soru işaretlerini artırıyor.

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) gelecek ay yapacağı toplantıda faiz indirimine gideceğine kesin gözüyle bakılmaya devam edilirken, bölge genelinde "yumuşak iniş" yapıldığına ilişkin öngörüler risk iştahını beslemeyi sürdürüyor.

Cuma günü, Türkiye ekonomisine yönelik belirsizliklerin azalmasının ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan'ın yılın 2. Enflasyon Raporu sunumunda yaptığı açıklamaların ardından ülkenin 5 yıllık kredi risk primindeki (CDS) iyileşme devam etti. Türkiye'nin CDS'i, Şubat 2020'den bu yana ilk defa 273,75 baz puana geriledi.

TÜRK BANKALARI SIKI PARA POLİTİKASINDAN OLUMSUZ ETKİLENDİ

Reuters'ın haberine göre S&P'nin bugün yayınladığı Türk bankalarına ilişkin notunda para politikasının bir süre daha sıkı kalacağı belirtilerek, bunun da bankaların aktif kalitesine olumsuz etkisinin muhtemel olduğu kaydedildi. 

Notta ayrıca yurtiçi yerleşiklerin TL'ye olan güven eksikliğinin bankaların dış finasmana erişimdeki artışın olumlu etkilerini gölgede bırakabileceğine de dikkat çekildi. Nominal kredi büyümesinin ise bu yıl yüzde 40'lara doğru yavaşlamasının beklendiği bunun da reel bazda daralma anlamına geleceği ifade edildi.

"2025 SONUNDA DOLAR 43 LİRA OLACAK"

Ekonominin gelecek iki yılda yavaşlamasını, reel GSYH büyümesinin 2022-2023'teki ortalama yüzde 5 seviyelerinden yüzde 3 seviyelerine düşmesini bekleyen S&P Global baz senaryoda dolar/TL'nin de 2025 sonunda 43 lira olmasını bekliyor.

BAKAN ŞİMŞEK EKONOMİ PROGRAMLARININ OLUMLU SONUÇLARINA DEĞİNDİ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) Türkiye'nin kredi notunu 'B'den 'B+'ya yükseltirken, kredi notu görünümünü 'pozitif' olarak korudu. Açıklamada, Türkiye ekonomisinin bu sene ve gelecek yıl yüzde 3 büyümesinin beklendiği belirtildi. S&P'nin enflasyon tahmini ise 2024 için yüzde 55,8, 2025 için yüzde 27,3 oldu. Kararı değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomi programının olumlu sonuçlarının kredi derecelendirme kuruluşlarının kararlarına yansıdığını söyledi. 

Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Programımızın olumlu sonuçları kredi derecelendirme kuruluşlarının kararlarına yansıyor. S&P ülke kredi notumuzu 11 yılın ardından 1 kademe artırırken görünümü pozitif olarak korudu. S&P, Fitch ve Moody’s’in pozitif not görünümleri not artışlarının devamının habercisi. Güçlendirerek uygulamaya devam ettiğimiz programımızla ülkemize duyulan güveni en üst seviyeye taşımakta kararlıyız" ifadelerini kullandı.

MUHABİR HABER MERKEZİ