• Haberler
  • Dünya
  • Rusya'dan Erdoğan'ın Teklifine Ret: Hayır Bu İmkansız!

Rusya'dan Erdoğan'ın Teklifine Ret: Hayır Bu İmkansız!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesi kapsamında dün Kazakistan'ın başkenti Astana'da görüştüğü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e Ukrayna konusunda arabuluculuk yapmayı teklif ettiği bildirildi. Kremlin'den Erdoğan'ın teklifine jet hızıyla yanıt geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesi kapsamında dün Kazakistan'ın başkenti Astana'da görüştüğü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e Ukrayna konusunda arabuluculuk yapmayı teklif ettiği bildirildi.

Rusya lideri Putin'le dün bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ukrayna konusunda yaptığı arabuluculuk teklifine Kremlin'den yanıt geldi.

Kremlin sözcüsü Peskov, Erdoğan'ın arabuluculuk yapıp yapmayacağıyla ilgili basından gelen soruya "Hayır, bu imkansız" yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Erdoğan, Putin'e Rusya ve Ukrayna arasında iki tarafın da kabul edeceği bir barışın mümkün olduğunu söyleyerek arabuluculuk yapabileceklerini iletti. Bu açıklamayla ilgili Kremlin'den net bir yanıt geldi. Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, Erdoğan'ın arabuluculuk yapıp yapmayacağıyla ilgili basından gelen soruya, "Hayır, bu imkansız" yanıtını verdi. Rus Tass haber ajansı, Kremlin'in itirazının gerekçeleriyle ilgili ayrıntı vermedi.

Öte yandan; Astana'daki görüşme sonrası kameralar karşısına geçen iki lider, birlik beraberlik mesajı verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akkuyu'yu bir an evvel devreye almak istediklerini ifade ederken Putin de "Bütün zorluklara rağmen Rusya-Türkiye arasındaki ilişkiler adım adım gelişiyor ve ilerliyor. Sürekli temas halindeyiz" dedi.

Ayrıca iki ülke arasında 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi konuşulmuştu.

Bakmadan Geçme