• Haberler
  • Kültür
  • Orman Yangınından Etkilenen Dünyaca Ünlü Antik Kent Ziyarete Kapatıldı

Orman Yangınından Etkilenen Dünyaca Ünlü Antik Kent Ziyarete Kapatıldı

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesindeki Assos Antik Kenti'ne yakın bir alanda orman yangını çıktı. Yangında alevler Assos Antik Kenti'nin girişine kadar ulaştı. Ekiplerin müdahalesinin ardından yangın kontrol altına alınırken, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan da açıklama geldi.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi Behramkale köyü sınırlarında çıkan yangında Assos Örenyeri'nde kültür varlıkları açısından herhangi bir olumsuzluk bulunmadığını, gerekli tespit çalışmalarının yürütülmesi nedeniyle örenyerinin 3 gün ziyarete kapatıldığını duyurdu.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Çanakkale ili, Ayvacık ilçesi Behramkale köyü sınırlarında bugün 16.30 sularında çıkan yangın, ekiplerin yoğun çalışması ile kontrol altına alınmış olup soğutma çalışması devam etmektedir. Yangında Assos Örenyerinde kültür varlıkları açısından herhangi bir olumsuzluk bulunmamakla birlikte yapılan çalışmalara kolaylık sağlanması ve örenyerinde gerekli tespit çalışmalarının yürütülebilmesi için Assos Örenyerimiz 27-28-29 Haziran tarihleri boyunca ziyarete kapalı olacaktır” denildi.

Bakmadan Geçme