• Haberler
  • Spor
  • Nihat Özdemir Kimdir? Nihat Özdemir ile Fenerbahçe Arasındaki İpleri Koparan Olaylar!

Nihat Özdemir Kimdir? Nihat Özdemir ile Fenerbahçe Arasındaki İpleri Koparan Olaylar!

Ali Koç'un bundan 1 yıl önce 'Emrindeyiz' sözleriyle destek verdiği Özdemir, federasyon başkanlığından bu yana sarı-lacivertli camiayla ters düştü. Bu gün Aziz Yıldırım'ın Başkanlık açıklamalarından sonra akla Nihat Özdemir ve Fenerbahçe ilişkisinin nasıl devam edeceği sorusu geldi.

Nihat Özdemir... Türkiye’nin önde gelen iş insanlarından... Futbolla olan ilgisi onu Fenerbahçe üyeliğine, oradan da yöneticiliğine taşıdı. 17 yıl boyunca sarı-lacivertli kulüp içinde çeşitli görevlerde bulundu. 3 Temmuz sürecinde Fenerbahçe’nin Asbaşkanı idi; Aziz Yıldırım’ın tutuklu olduğu dönemde kulübü yöneten isimdi. Bu kimlikle 1 Haziran 2019’da TFF Başkanlığı’na seçildi. Fenerbahçelilerin ‘Nihat Ağabey’i için Başkan Ali Koç, “Emrindeyiz” bile demişti. Ve aradan 1 sene geçmişken Özdemir adeta düşman oldu. Peki bu süreçte neler yaşandı.

NİHAT ÖZDEMİR KİMDİR?

Evli ve 2 çocuk babasıdır. Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisinden (şimdiki adı Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi) makine yüksek mühendisi olarak mezun olmuştur. Üniversitedeyken Necmettin Erbakan'ın asistanlığını yaptı. İngilizce bilmektedir. Sanayi, turizm ve inşaat alanlarında yatırımları vardır. Ankara'nın Bilkent semtinde ikâmet etmektedir.

Limak adlı bir inşaat şirketi vardır. Sabiha Gökçen Havaalanı'nın hissedarıdır. MKE Ankaragücü ve Fenerbahçe'de yöneticilik yaptı. Fenerbahçe'de Ali Şen ve Aziz Yıldırım yönetimlerinde yer aldı. Aziz Yıldırım yönetiminde uzun yıllar Fenerbahçe Başkan Vekili olarak görev yaptı.

2012 yılında yaptığı 20 milyon Fenerbahçe taraftarının 2-2,5 milyonu cemaat mensubudur açıklaması tepki çekti.

1 Haziran 2019'da girdiği TFF başkanlık seçiminde 179 oy olarak 4 yıllığına federasyonun 42. başkanı oldu. 4 Nisan 2022'de görevinden istifa etti.

2020 yılında verdiği bir demeçte Türk futbolunda 9 yıldır şike tartışması yok diyerek Türk futbolundaki şike davasını ima ettiği öne sürüldü. Bunun ardından gelen tepkiler üzerine ihraç istemiyle Fenerbahçe Disiplin Kuruluna sevk edildi. İhraç edilmeden önce Fenerbahçe üyeliğinden istifa etti.

FENERBAHÇE VE NİHAT ÖZDEMİR OLAYLARI NEDİR?

Tarihler 5 Aralık 2019’u gösterdiğinde Ali Koç ile Nihat Özdemir, Fenerbahçe’nin hakemler konusundaki şikâyetlerini görüşmek için Özdemir’in Zorlu Center’daki ofisinde bir araya geldi. Toplantıda, MHK Başkanı Zekeriya Alp de vardı. Bu buluşma nedeniyle aleyhine kampanya başlatılan Ali Koç, Nihat Özdemir’e karşı mesafe koymak zorunda kaldı.

Fenerbahçe ile TFF, devre arasında da Lisans Kurulu üzerinden karşı karşıya geldi. Kurul, sarı-lacivertlilere harcama limiti vermedi. İtirazın ardından transfer penceresinin kapanmasına kısa bir süre kala minimum düzeyde bütçe tanındı. Ali Koç bu duruma, “Transfer yapmamıza engel olundu” yorumu getirdi.

Başkan Koç, 19 Şubat 2020’de düzenlediği basın toplantısında Nihat Özdemir’i hedef aldı. Koç, hakemler hakkında yaptığı eleştirileri, Özdemir’in ‘Tribünleri kışkırtmak’ şeklinde lanse ettiğini vurguladı ve “Biz Fenerbahçe olarak Nihat Bey’e kırgın ve kızgınız. Bizi önemsemeli” derken ligde ‘futbol mühendisliği’ yapıldığını ifade etti.

Ve Ali Koç ile Nihat Özdemir arasındaki köprülerin atılmasına neden olan Instagram yayını... Özdemir, bu yayında, “9 yıldır şikeye rastlamadık” dedi, 3 Temmuz sürecine konu olan 2011-11 sezonuna atıfta bulundu. Koç, bu sözlere, “Sizin gibi dost varken düşmana ne gerek var. İnşallah bir daha Fenerbahçe’ye hizmet etmezsiniz” dedi.

TFF Başkanı Nihat Özdemir'in "En fazla tepki aldığım grup, aldığım kararlardan en çok şikayet edenler Fenerbahçe taraftarları. Bunu gördükçe de, 'Ya Nihat, sen doğru karar alıyorsun, Fenerbahçe ceketini dışarı asarak buraya oturdun' diyorum." sözleri de büyük tepki çekti. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ise bu sözlere karşılık olarak, "Bu vicdana ve adaletin doğasına ters gelen bir mevzudur. Fenerbahçe'yle ilgili aldığı kararlarla aslında kendisinin ne kadar adaletli bir TFF Başkanı olduğunu söylemeye çalışıyor. Birilerine şirin gözükmeye çalışıyor. Bizim başarısızlığımızda bu sezon sizin de büyük bir payınız var." dedi.

Fenerbahçe yöneticisi Mustafa Kemal Danabaş, “Bir federasyon başkanı düşünün ki gerçekleri çok iyi bilmesine rağmen manidar bir zamanlama ile 10 yıl öncesine dönüp gerçekleri çarpıtıyor. Sonrasında federasyonun resmi sitesinden bir kulübün sportif başarısı üzerine yorum yapıyor. Bunun özrü olmaz, olamaz” açıklamasıyla TFF Başkanı Nihat Özdemir’e tepki gösterdi.

Fenerbahçe kulüp üyeleri, Nihat Özdemir’in ihracı için kampanya başlattı. Sarı-lacivertliler, faks ve mail yağmuruna tutuldu. Başkanvekili Semih Özsoy, “Yaptığı en büyük saygısızlık, haksızlık dava arkadaşlarına. Ne gerekiyorsa o yapılacaktır” dedi. Başkan Ali Koç ise “İhraç, Nihat Bey’i (Özdemir) üzmeyecektir. Hatta, şirin gözükmek istediği kesimlere ‘Fenerbahçe’yi karşıma aldım’ diyeceği için mükafat olarak görecektir” dedi.

Peki Fenerbahçe’de üyelikten ihraç süreci nasıl işliyor? Kulüp tüzüğünün 16. maddesinin, ‘Üyelikten çıkarılma’ başlıklı C bendinde şu ifadeler var: “Üyelik şartlarını kaybedenler ile Disiplin Kurulu’nun üyelikten çıkarılmasını önerdiği kişiler, Yönetim Kurulu kararıyla üyelikten çıkarılırlar. Kararı kesinleşen kişinin Üye Kayıt Defteri’ndeki kaydı, Sicil Kurulu tarafından sona erme sebebi belirtilerek silinir. Üyelik Şartları’nın 6. maddesinde ise “...Üyelikten çıkarılmış olanlar ile kulüp üyeliğinden istifa ederek ayrılanlar; Fenebahçe’ye üye olamazlar...” deniliyor.

Yani süreç şöyle işleyecek: Kongre üyeleri, Fenerbahçe’nin kulüp kimliğine zarar verdiği gerekçesiyle Nihat Özdemir’in kesin ihracı talebi ile Disiplin Kurulu’na sevk edilmesi için dilekçe verecek. Disiplin, kurulu rapor hazırlayıp Yönetim Kurulu’na sunacak. Yönetim Kurulu, ihraç kararı verirse ilgili üye, konunun ilk genel kurulda oylanmasını talep edecek. Son sözü üyeler söyleyecek. İhraç edilen üyenin, 3 ay içinde Asliye Hukuk Mahkemesi’nde kararın iptali için dava açma hakkı bulunuyor. Ayrıca üyelikten çıkarılan kişi bir daha kulüp üyesi olamıyor.

Nihat Özdemir’le gündeme gelen ihraç konusu, Mehmet Ali Aydınlar’a gösterilen 3 Temmuz tepkisiyle akıllarda. Fenerbahçe’nin Avrupa kupalarından men edilmesinin baş sorumlusu olarak gösterilen Aydınlar’ın ihracı uzun süre konuşulmuştu ancak gerçekleşmemişti. Aydınlar daha sonra Aziz Yıldırım ile sponsorluk anlaşmalarıyla zarar tazmini yolunu seçmiş fakat 3 Haziran’daki seçim öncesi anlaşmalar iptal edilmişti. Ali Koç da başkanlığa seçilince bu anlaşmaların hayata geçirilmesi için eylemde bulunmamıştı.

Bakmadan Geçme