• Haberler
  • Dünya
  • Netanyahu Esir Takasının Yapılamamasında Hamas'ı Suçladı

Netanyahu Esir Takasının Yapılamamasında Hamas'ı Suçladı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, esir takasının gerçekleşmemesinde Hamas'ın suçlu olduğunu iddia edip askeri operasyonları artıracaklarını söyledi.

Netanyahu Esir Takasının Yapılamamasında Hamas'ı Suçladı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze'deki İsrailli esirlerin serbest bırakılmasını hedefleyen esir takası anlaşmasının, "Hamas'ın taleplerini artırması nedeniyle" imzalanamadığını duyurdu.

"ESİRLERİ KURTARMAKTAN VAZGEÇMEDİK"

Netanyahu, Hamursuz Bayramı dolayısıyla paylaştığı görüntülü mesajında, "Gazze Şeridi'ndeki İsrailli esirleri kurtarma misyonundan bir an bile vazgeçmediklerini" vurguladı.

'HAMAS, AYRIŞMADAN CESARET ALIYOR'

Esir takası için tüm tekliflerinin Hamas tarafından reddedildiğini belirten Netanyahu, İsrail sokaklarında hükümetin istifası, erken seçim ve bir an önce esir takası anlaşması imzalanması için düzenlenen protestolara işaret ederek, "Hamas'ın İsrail'deki ayrışmadan yararlandığını ve hükümete yönelik baskıdan cesaret aldığını" dile getirdi.

'DİPLAMATİK VE ASKERİ BASKIYI ARTIRACAĞIZ'

Hamas'ın esirleri serbest bırakmak için şartlarını ağırlaştırdığını ifade eden Netanyahu, ilerleyen günlerde Hamas'ın üzerindeki "diplomatik ve askeri baskıyı artıracaklarını" belirtti ve bunun esirleri geri getirmek ve "zafer kazanmak" için tek yol olduğunu ileri sürdü.

Netanyahu, "İsrail ordusunun savunma ve saldırıda güçlü olduğunu, düşmanlarının İsrail'e galip gelemeyeceğini, kendilerinin üstün olacağını" vurguladı.

'ABD'NİN YAPTIRIMINA KARŞI TÜM GÜCÜMLE SAVAŞACAĞIM'

İsrail ordusunu ve savaşçılarını savunacağını belirten Netanyahu, ABD'nin Batı Şeria'daki insan hakları ihlalleri nedeniyle İsrail ordusuna bağlı "Netzah Yehuda" taburuna yaptırım uygulamayı planladığı haberlerine ilişkin, "Eğer ki birisi İsrail ordusunda bir birime yaptırım uygulayabileceğini düşünüyorsa buna karşı tüm gücümle savaşacağım" ifadesini kullandı.

Bakmadan Geçme