• Haberler
  • Gündem
  • NARKOÇELİK 20'de Kolombiyalı Kartel Havalimanında Yakalandı

NARKOÇELİK 20'de Kolombiyalı Kartel Havalimanında Yakalandı

 İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın açıkladığı 'Narkoçelik-20' operasyonunda, Güney Amerika'dan Türkiye'ye kokain sevkiyatı yapmaya çalışan uyuşturucu organize suç örgütü üyesi Kolombiyalı kartelin havalimanında yakalanmasının ardından olayın detayları ortaya çıktı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Güney Amerika ülkelerinden Türkiye'ye yüklü miktarda uyuşturucu sevkiyatı yapılacağını öğrendi. Bunun üzerine konuyla ilgili harekete geçildi. Yapılan çalışmalar kapsamında, Kolomiya uyruklu uyuşturucu kartelinin sevkiyat için ülkeye geleceği tespit edildi. Ekipler, şüpheliyi yakın takibe alarak geliş şeklini ve zamanını belirlemek için çalışma başlattı.

NARKOÇELİK 20'de Kolombiyalı Kartel Havalimanında Yakalandı

Bu esnada Türkiye’deki uyuşturucu tacirlerini uzun bir süre drone desteğiyle takip eden polis, şüphelilerin fiziki ve teknik takip konusunda son derece duyarlı olduklarını ve kendilerince birçok önlem aldıklarını belirledi.

Şüphelilerin motosikletle başladıkları günlük hayatlarına taksi, daha sonra ise başka kişiler adına kiraladıkları araçlarla devam ettiklerini belirleyen ekipler, hedef noktaya giderken de polis takibinde olup olmadıklarını anlayabilmek için hem otoyolda sık sık araç değiştirdikleri hem de aynı yoldan en az 5 defa geçtiklerini tespit etti.

Yapılan takip sırasında şüphelilerin İstanbul'da farklı bir isimle ev kiralayıp buraya eşya yerleştirdiklerini ve örgüt üyelerinin adresi sözde karargah olarak kullanacaklarını belirledi. Ekipler, ikameti izlerken Kolombiyalı kartelin buraya yerleştiğini saptadı.

NARKOÇELİK 20'de Kolombiyalı Kartel Havalimanında Yakalandı

KOLOMBİYALI HAVALİMANINDA YAKALANDI

Zanlının sık sık Bursa'nın Gemlik ilçesine gidip gelmesinin ardından uyuşturucunun deniz yoluyla geleceğini değerlendiren ekipler, Avrupa'dan gelen tüm yük gemileri ve konteynerleri kontrol etti.

Uyuşturucu yüklü gemiyi de belirleyen İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Bursa Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün desteğiyle düzenlediği operasyonda, 8 şüpheliyi yakalayarak gözaltına aldı.

Operasyonda 373 kilo kokain ele geçirildi. Kolombiyalı şüpheli ise havalimanından ülkesine kaçmaya çalışırken yakalanarak gözaltına alındı. Gözaltına alınan 9 şüphelinin emniyetteki işlemleri devam ediyor.

Bakmadan Geçme