MGK 4 Önemli Başlıkla Bugün Beştepe'de Toplanıyor

MGK bugün Başkan Erdoğan'ın başkanlığında Beştepe'de toplanıyor. Toplantının en önemli gündemi sınırdaki terör operasyonlar. ABD ile ilişkiler, PKK yandaşlarının Avrupa'daki Türklere saldırıları, İsrail'in Gazze katliamı da masadaki konular arasında.

Milli Güvenlik Kurulu, Başkan Erdoğan'ın başkanlığında bu yıl ikinci kez yine yoğun gündemle toplanacak.

 

Beştepe'de gerçekleştirilecek kritik toplantının ilk başlığı terörle mücadele.

 

Türkiye'nin hedefi Irak sınırlarındaki güvenlik çemberini bu yaz itibarıyla tamamlamak. Bu çerçevede toplantıda Irak'ın kuzeyindeki terör unsurlarının yok edilmesi için devam eden operasyonların genişletilmesi üzerinde durulacak.

 

Başkan Erdoğan'ın bu ay içinde Bağdat'a yapacağı ziyaretin hazırlıkları konuşulacak.

 

PKK'NIN AVRUPA'DA SALDIRILARI

 

MGK toplantısında, terör örgütü PKK yandaşlarının Avrupa'da yaşayan Türklere ve Türkiye'nin diplomatik temsilciliklerine yönelik saldırıları da görüşülecek.

 

Bu konuda bugüne kadar atılan adımlar ve alınacak ilave tedbirler değerlendirilecek.

 

WASHİNGTON'LA İLİŞKİLER

 

Washington yönetimiyle ilişkiler, kurulun gündemindeki bir diğer konu olacak. Amerika Birleşik Devletleri ile F-16 tedariki için yürütülen süreçteki son durum ve Cumhurbaşkanı'nın mayıstaki Washington ziyareti Kurul tarafından ele alınacak.

 

İSRAİL'İN KATLİAMLARI

 

İsrail'in Gazze'de sürdürdüğü katliamlar da görüşülecek.

Saldırıların durdurulması, insani yardımların kesintisiz ulaştırılması ve İsrail'in gerilimi bölgeye yayma çabalarının önüne geçilmesi için yürütülen temaslarla ilgili değerlendirme yapılacak.

 

'KIRMIZI KİTAP' GÜNCELLENMESİ

 

Ve Kamuoyunda 'Kırmızı Kitap' olarak bilinen 'Milli Güvenlik Siyaseti Belgesi'nin güncellenmesi için başlatılan çalışmalar.

Yıl bitmeden MGK'nın onayına sunulması planlanan çalışmada gelinen aşamayla ilgili toplantıda sunum gerçekleştirilecek.

 

 

Bakmadan Geçme