Merkez Bankasının Faiz Açıklaması Döviz ve Altını Nasıl Etkiler?

Para Politikası Kurulu politika faizini yüzde 45 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi. Peki Bu Durum Altın ve Döviz Piyasasını Nasıl etkiler detaylar Haberimizde.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), yeni başkan Fatih Karahan liderliğinde ilk faiz kararını aldı. Bu ayın faiz kararı da beklenenler en önemli gelişmeler arasında olurken Merkez Bankası'nın politika faizindeki kararı netlik kazandı: Faiz oranı yüzde 45 seviyesinde sabit bırakıldı. Bu karar, Merkez Bankası'nın haziran ayından bu yana gerçekleştirdiği bir ilki temsil ediyor.


Merkez, bu kararla birlikte haziran ayından bu yana ilk kez faiz artırımına gitmezken sabit bırakma kararında bulundu.

 

MERKEZ BANKASI FAİZİ ARTIRIRSA NE OLUR?

Merkez Bankası'nın faiz oranları tüketici ve yatırımcı davranışlarını, kredi maliyetlerini, para biriminin değerini ve genel ekonomik büyümeyi etkileyebilir. Merkez bankası faiz oranlarını artırdığında, bu genellikle enflasyonu kontrol altına almak ve ekonomiyi soğutmak amacıyla yapılır. Kısacası faiz kararı hisse senedi, tahvil ve döviz piyasalarında hemen hissedilen tepkilere yol açar.


Merkez Bankası'nın faiz oranlarını artırması, ekonominin çeşitli yönlerini etkileyebilir. Bankalar kendi müşterilerine uyguladıkları faizlerini artırır. Dolayısıyla döviz kurları düşer, TL değer kazanır. Bankalar, Merkez Bankası'ndan daha yüksek maliyetle borç aldıklarında, bu maliyeti müşterilere yansıtır. Bu, hem bireysel hem de kurumsal müşteriler için kredi faiz oranlarının artması anlamına gelir. Faiz artışıyla yatırımcılar, riskli varlıklardan daha güvenli varlıklara geçiş yapabilir.

FAİZ KARARINI SABİT TUTARSA DOLAR VE ALTIN NE OLUR?

Uzmanlara göre Merkez Bankası'nın faizi sabit tutması halinde altın ve dolarda çok keskin hareket olmayabilir. Merkez Bankası (MB) faiz kararını sabit tuttuğunda, dolar ve altın fiyatları üzerindeki etkisi çeşitli faktörlere bağlıdır ve kesin bir şekilde öngörülemez. Eğer piyasa faiz oranlarının sabit kalmasını bekliyorsa, dolar üzerinde önemli bir etki olmayabilir. Piyasa zaten bu durumu fiyatlamış olacaktır. Altın genellikle ekonomik belirsizlik zamanlarında güvenli liman olarak görülür. Eğer MB'nin faiz oranlarını sabit tutması piyasalarda istikrar algısı yaratırsa, altına olan talep azalabilir.

MB FAİZİ DÜŞÜRÜRSE ALTIN VE DOLAR NE OLUR?

Politika faizi düşerse dolar kısa veya orta vadede genel olarak yükselir. Kurun yükselişi altın fiyatlarını da yükseltir. Altın, genellikle düşük faiz ortamında daha cazip bir yatırım aracı haline gelir. Faiz oranlarının düşük olması, altının maliyetini (fırsat maliyeti) düşürür ve yatırımcılar için altına yatırım yapmayı daha cazip kılar. Eğer faiz oranlarının düşürülmesi enflasyon beklentilerini artırırsa, altın fiyatları da yükseliş eğilimine girebilir.

Bakmadan Geçme