• Haberler
  • Ekonomi
  • Merkez Bankası Başkanı Karahan: Enflasyon Mayıs Ayında Yaklaşık Yüzde 75 Seviyesine Ulaşacak

Merkez Bankası Başkanı Karahan: Enflasyon Mayıs Ayında Yaklaşık Yüzde 75 Seviyesine Ulaşacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, Katar Ekonomik Forumu'nda açıklamalar yapıyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, Katar Ekonomik Forumu'nda konuşuyor.

Başkan Karahan'ın Önemli satır başları şu şekilde;

 Enflasyon Mayıs ayında yaklaşık yüzde 75 seviyesine ulaşacak. Enflasyonu aşağı çekmmek elimizden geleni yapacağız. Yılın ikinci yarısında koşullar dezenflasyonist olacak.

DÜŞÜRMEK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

Piyasalar enflasyonun aşağı geleceğine kesinlikle inanıyorlar. Ancak piyasa ile enflasyon tahminlerimiz arasında bir miktar farklılık var. Enflasyon Mayıs ayında yaklaşık yüzde 75 seviyesine ulaşacak. Enflasyonu aşağı getirmek için elimizden geleni yapacağız. Yılın ikinci yarısında koşullar dezenflasyonist olacak.

POPÜLER OLMAK İÇİN DEĞİL İŞİMİZİ YAPMAK İÇİN BURDAYIZ

Uzun vadeli enflasyon beklentimiz yüzde 5, bu uzun bir patika olsa da para politikamızı sıkı tutmakta kararlıyız. Enflasyonu düşürmek için aksiyon almaya hazırız. Popüler olmak için değil işimizi yapmak için buradayız. Bu da enflasyonu düşürmek. Şu anda sosyoekonomik refaha en büyük katkımız fiyat istikrarını sağlamak olacak. Enflasyonu düşürmek zorundayız.

DAHA AZ BÜYÜME GERÇEKLEŞECEK

Türkiye ekonomisi geçen yıl güçlüydü ama büyüme, iç talep destekli olarak gerçekleşti. 2024'te geçen yıla kıyasla daha az büyüme olabilir.Dün açıklanan tasarruf paketinin çoğu harcamalarla ilgili önlem, bunların hepsi bize enflasyonla ilgili yardımcı olacak. Hazine harcamalar konusunda bize yardımcı oluyor. 

 

MUHABİR

Bakmadan Geçme