• Haberler
  • Gündem
  • Kemal Kılıçdaroğlu ve Ayşe Ateş Sinan Ateş Davasına İlişkin Birlikte Basın Açıklaması Yaptı!

Kemal Kılıçdaroğlu ve Ayşe Ateş Sinan Ateş Davasına İlişkin Birlikte Basın Açıklaması Yaptı!

Sinan Ateş'in öldürülmesine ilişkin açılan davanın duruşması üçüncü gününde devam ediyor. Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş ve eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, davanın görüldüğü Sincan Ceza İnfaz Kurumları önünde açıklama yaptı.

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş'in öldürülmesiyle ilgili açılan davanın duruşması 3. gününde devam ediyor. Duruşmanın görüldüğü Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü önünde Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş ve eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıdaroğlu birlikte açıklama yaptı.

Davanın adi bir davaya dönüştürülmek istendiğini vurgulayan Ayşe Ateş "Cinayetin siyasi ayağı ortaya çıkmasınlar istiyorlar" diyerek şöyle konuştu:

"Bir buçuk yıldır beklediğimiz mahkeme nihayet başladı. Ancak yargılama esnasında şunu müşahede ettim, büyük bir kumpas tiyatrosu sergileniyor. Ezberleştirilmiş ifadelerlerle bu siyasi cinayeti adi bir cinayet davasına dönüştürmeye çalışıyorlar. Davalardan önce hepimizin şahitlik ettiği gibi Ülkü Ocakları mensuplarının, taraftarlarının yer yer MHP MYK üyelerinin ve Genel Başkan Yardımcılarının söylemleri ile bire bir örtüşen ifadeler veriyorlar bu suçlular. Burada bu görülen tablo gerçekten içler acısı, içler açısı bir tablo var. Yargılanan ne, yargılanan kim bunu anlayabilmiş değilim. Yalnız bu kurulan kumpas bunların başına geçecek, geçirilecek. Devletle tanışacaklar, devletin adil yüzüyle herkes tanışacak. Hiç kimse yaptığı suçu yanına kalacak zannetmesin. Sanki bu kadar insan tesadüfen bir araya gelmiş gibi bir izlenim oluşturmaya çalışıyorlar. Bir set çekmişler o setin arkasına geçilmesin istiyorlar. Bu siyasi cinayetin siyasi ayağı ortaya çıkmasın istiyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar, ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar, ne kadar kumpas kurarlarsa kursunlar. Kurdukları her oyun, her alçaklık onların başına geçecek, bunu herkes böyle bilsin."

BU DAVA KİM VURDUYA GİDERSE HEPİMİZ KAYBEDERİZ

Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dosyada yargılananların neleri konuşacaklarını önceden planladıklarını vurgulayarak şu ifadeleri kullandı: 

"Adalet arayan mağdur bir kadını dinlediniz. Eşini kaybeden bir anneyi dinlediniz. Mahkeme salonunda olay sanki siyasi bir olay değil, adi bir olaymış gibi algı yaratılmak isteniyor. Olay açık ve net ifade edelim; olay siyasi bir olaydır, cinayet siyasi bir cinayettir. Rahmetli bir akademisyen aynı zamanda bir siyasetçidir. Adli bir olaya kurban edilmemiştir, siyasi gerekçelerle, olaylarla katledilmiştir. Bir annenin, bir eşin adalet istemesi kadar doğal bir şey yoktur. Ama sonunda gördüğümüz birbirleriyle anlaşan, neleri konuşacaklarını önceden planlayan bir yapıyla karşı karşıyayız. Ama hiç kimse endişe etmesin, bu davada adaleti gerçekleştirinceye kadar mücadelemiz devam edecek. Bu dava kim vurduya giderse ülke, demokrasi, adalet kaybeder, hepimiz kaybederiz. Hangi görüşten olursa olsun bütün vatandaşlarımı adalet konusunda duyarlılığa davet ediyorum. Ayşe Ateş'in davası 83 milyonun davasıdır, hepimizin davasıdır. Bu dava bir adalet davasıdır. Bu adalet davasını takip etmek izlemek ve sonuçlandırmak adaleti savunan herkesin ortak görevi olmak zorundadır."

Bakmadan Geçme