• Haberler
  • Gündem
  • Kahraman Ordumuz 5 Ayda Bin Teröristi Etkisiz Hale Getirdi

Kahraman Ordumuz 5 Ayda Bin Teröristi Etkisiz Hale Getirdi

Milli Savunma Bakanlığında Yapılan Açıklamada 1 Ocak'tan itibaren Terörle mücadelede verilen operasyonlar ile ilgili detaylı bilgiler paylaştı.

Milli Savunma Bakanlığı  tarafından yapılan bilgilendirme toplantısında 1 Ocak'tan itibaren PKK'ya yönelik yapılan operasyonlar hakkında detaylı bilgilendirme toplantısı yaptı.

Bakanlıktan Yapılan açıklama şu şekilde:

1.000 PKK'LI ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

47’si son bir haftada olmak üzere 1 Ocak’tan bugüne kadar 1.000 terörist etkisiz hâle getirildi. Geçtiğimiz hafta içerisinde Irak’ın kuzeyindeki barınma alanlarından kaçan 2 PKK’lı terörist daha Habur’daki Hudut Karakolumuza teslim oldu.

Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyon bölgesinde devam eden arama-tarama faaliyetleri kapsamında teröristlere ait 4 odalı bir mağara tespit edilmiştir.Tespit edilen mağarada muhtelif miktarda; uçaksavar ve tanksavar silahı, roketatar, bomba atar, havan, piyade tüfeği, keskin nişancı tüfeği ve makinalı tüfek ile bunlara ait mühimmat, el bombaları, dürbün, telsiz ve çok sayıda malzeme ele geçirilmiştir.

BİNDEN FAZLA MAĞARA KULLANILAMAZ HALE GETİRİLDİ

Pençe-Kilit Harekâtı’nda bugüne kadar 931 terörist etkisiz hâle getirilmiş, değişik çaplarda toplam 1.970 silah ve 837.630 mühimmat ele geçirilmiş, 2.741 mayın/el yapımı patlayıcı tespit ve imha edilmiş, 1.021 mağara/sığınak kullanılamaz hâle getirilmiştir.

ÇOK SAYIDA KAÇAK GÖÇMEN YAKALANDI

Cumhuriyet tarihimizin en yoğun tedbirleri ve tesis edilen çok katmanlı emniyet sistemi ile korunan hudutlarımızda; 493’ü son bir haftada olmak üzere, 1 Ocak’tan bugüne kadar yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 3.981 şahıs yakalanmıştır.

Son bir haftada engellenen 1.675 şahıs ile birlikte bu yıl içerisinde engellenen kişi sayısı 54.117 olmuştur.

 

MUHABİR HABER MERKEZİ

Bakmadan Geçme