• Haberler
  • Dünya
  • İsrail'e Silah Sevkiyatını Durduracağını Söyleyen ABD'den İsrail'e 1 Milyar Dolarlık Silah Yardımı

İsrail'e Silah Sevkiyatını Durduracağını Söyleyen ABD'den İsrail'e 1 Milyar Dolarlık Silah Yardımı

ABD yönetimi, İsrail'e Maliyeti 1 milyar doları aşan silah ve askeri teçhizat gönderilmesi için Kongre'yi bilgilendirdiği açıklandı.

ABD'nin Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin hükümet ve Kongre yetkililerine dayandırdığı haberine göre Joe Biden yönetimi, İsrail'e değeri 1 milyar doları aşan silah ve mühimmat gönderilmesi için Kongre'yi bilgilendirdi.

SİLAH SEVKİYATINI DURDURACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

ABD’li haber ajansı Associated Press ise söz konusu askeri paketin yaklaşık 700 milyon dolarının tank mühimmatını, 500 milyon dolarının askeri araçları, 60 milyon dolarının da havan mermisini içerdiğini aktardı.

Öte yandan Biden geçtiğimiz hafta, İsrail'in Gazze Şeridi’nin güneyinde 1 milyondan fazla Filistinlinin sığındığı Refah şehrine geniş çaplı kara operasyonu başlatması halinde İsrail’e silah sevkiyatını durduracağını söylemişti.

İLK KEZ KABUL ETMİŞLERDİ

Biden Refah’ta kullanılma ihtimali olan 900 kilogramlık bombaların İsrail'e sevkiyatını ertelediğini belirterek, “Gazze'de siviller, bu bombalar sonucu öldürüldü” ifadelerini kullanmıştı. Biden ayrıca ABD’nin gönderdiği bombaların Gazze'deki Filistinli sivillerin öldürülmesinde kullanıldığını ilk kez kabul etmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda da İsrail'e sağlanan bazı ABD yapımı silahların Gazze’de uluslararası hukuku ihlal edecek şekilde kullanılmış olabileceği ifade edilmişti.