• Haberler
  • Gündem
  • Hakan Fidan Çin'de Özerk Türk Bölgelerini Ziyaret Etti

Hakan Fidan Çin'de Özerk Türk Bölgelerini Ziyaret Etti

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Çin'deki Urumçi ve Kaşgar ziyaretleri sırasında sokaklarda dolaşırken yaşlı bir kadınla karşılaştı. Fidan, kadının yanına oturarak onunla samimi bir şekilde sohbet etti ve elini öptü. Yaşlı kadın, Fidan'a Türkiye'den geldiğini ve Sincan Uygur Özerk Bölgesinin güzel olduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanı Fidan, Çin'in Urumçi ve Kaşgar şehirlerini ziyaret ederek sokakları gezdi ve vatandaşlarla samimi bir şekilde sohbet etti.

ÇEŞİTLİ TEMASLARDA BULUNDU

Bu temaslarında ekonomik ilişkilerin yanı sıra küresel meseleler ve Uygur Türklerinin durumu önemli konular arasındaydı. Urumçi'de Yanghang Camii ve Uluslararası Büyük Pazar gibi önemli noktaları ziyaret eden Fidan, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde çeşitli temaslarda bulundu.

TÜRK BİR KADIN İLE SOHBET ETTİ

Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilerin bölgesel ve küresel barışa katkı sağlayacağını vurguladı. Kaşgar'da Yusuf Has Hacib Türbesi ve Iydgah Camii'ni ziyaret eden Fidan, bu deneyimlerini sosyal medya üzerinden paylaştı. Bir kadınla karşılaşması üzerine onunla oturarak sohbet eden Fidan, yaşlı kadının elini öpüp onunla içten bir şekilde iletişim kurdu.

Yaşlı kadın, kendisinin 80 yaşında olduğunu, Çince bilmediğini ve adının "Emine" olduğunu aktardı. Fidan, kadından dua istedi, bu samimi buluşma, ziyaretin duygusal bir anı olarak kaydedildi.