DOLAR

28.89

EURO

31.33

ALTIN

1887.189

BIST 100

7962.26

Uçaklarda Yapay Zeka Dönemi!

Uçaklarda Yapay Zeka Dönemi!

Eklenme Tarihi: 09.10.2023 11:09

Dünyanın önde gelen eğitim kurumlarından Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından yürütülen bir proje, havacılık sektöründe inovasyonel bir yaklaşım sunuyor. Enstitü bünyesinde faaliyet gösteren Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL) tarafından geliştirilen "Air-Guardian" adlı sistem, pilotlarla uçaklar arasındaki etkileşimi artırarak daha güvenilir uçuş deneyimleri sunmayı amaçlıyor.

UÇUŞLAR DAHA GÜVELİ OLACAK!

Air-Guardian, çalışma süresince pilotun dikkatini ve hareketlerini izleyerek olası hataları önceden tespit etmeyi hedeflerken aynı zamanda uçaktan gelen verileri analiz ederek pilota önemli bilgilendirmeler ve uyarılar iletiyor. Sunulan bu verilerle pilotların işini önemli ölçüde kolaylaştıran sistem, uçuş sırasında karşılaşılabilecek potansiyel riskleri önceden analiz ederek uçuş güvenliğini artırıyor.


Bu proje, şu an için ağırlıklı olarak hava yolu araçları için geliştirilmiş olsa da kapsamı sadece bunlarla sınırlı değil. Orta vadede deniz ve kara yolu araçlarını da içerecek şekilde genişletilmeyi planlayan araştırmacı ekip, yapay zeka teknolojisinin insanlığa sağlayabileceği avantajlardan en üst düzeyde faydalanmayı hedefliyor.

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.