DOLAR

28.982

EURO

31.208

ALTIN

1861.29

BIST 100

0

Denizaltı Battı! 55 Çinli Denizci Öldü İddiası

Denizaltı Battı! 55 Çinli Denizci Öldü İddiası

Eklenme Tarihi: 05.10.2023 11:08

Çin, Güney Çin Denizi’ne suni adalar ve üzerlerine de çok sayıda askeri üs inşa ederek ana karaya olası tehditleri erken teşhis ve müdahale ihtimalini artırmaya çalışıyor. Bölgede Vietnam, Filipinler, Malezya, Brunei Krallığı ve Tayvan gibi ülkelerle sorunlar yaşayan Çin için söz konusu adımlar hayati olarak değerlendiriliyor. Pekin'den sızan ve dünya medyasında yankı uyandıran gelişmeye göre Çin'e ait '093-417' kodlu nükleer denizaltı Amerikan ve İngiliz gemileri için hazırlanmış bir tuzağa yakalandı.

Söz konusu tuzağın mayın olduğu düşünülürken denizaltının patladığı ve 55 denizcinin kayıp olduğu bildirildi. Daily Mail gazetesine konuşan bir İngiliz denizaltı askeri, Çin'in olay meydana geldiğinde, muhtemelen kurtarma için uluslararası destek istemediği yorumunu yaparak şunları kaydetti: "Eğer bir ağ tuzağına yakalandılarsa, denizaltının bataryalarının tükenmiş ve ardından hava arıtma ve düzenlenme sistemlerinin bozulmuş olması muhtemel. Bu durumda ikincil sistemler devreye girer ancak o da uzun süre soluyacak hava temin edemez ve oksijen yetmezliğine veya zehirlenmeye yol açar."

İngiliz donanmasının bu tip durumlar için karbondioksiti oksijene dönüştüren kitleri olduğunu ifade eden denizci, diğer ülkelerde aynı teknolojinin "mevcut olamayabileceğini" dile getirdi.

ÇİN'DEN HENÜZ BİR AÇIKLAMA GELMEDİ

Çin Savunma Bakanlığı, söz konusu sızıntı hakkında henüz yorumda bulunmadı. Denizaltının Şanghay'ın kuzeyindeki Shandong eyaleti yakınlarındaki tuzağa düştükten sonra önce içerideki havanın bittiği daha sonra ise battığı kaydedildi. İstihbarat raporunda ise konuyla ilgili "Bizim anladığımız, patlama sonrası denizaltıya oksijen sağlayan cihazların arızalandığı ve ölümün oksijen yetersizliğinden geldiği" ifadeleri kullanıldı.

Raporun devamında, “Denizaltı, Çin donanmasının ABD ve müttefik denizaltılarını tuzağa düşürmek için kullandığı zincir veya çapa engeline çarptı. Suyun altında devam eden tamir çalışmaları sonuç vermedi. 6 saat sonunda gemideki oksijen sistemi mürettebatı zehirledi” denildi. 

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.