DOLAR

28.95

EURO

31.14

ALTIN

1859.866

BIST 100

7888.45

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları Arttı!

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları Arttı!

Eklenme Tarihi: 05.10.2023 10:37

Ülkemizde, hava sıcaklıklarındaki düşüşün ve okulların açılmasının da etkisiyle benzer semptomlar gösteren üst solunum yolu hastalıklarında ciddi bir artış yaşanıyor. Uzmanlar sonbahar ve kış aylarında özellikle gribin etkisinin ağır olacağını düşünüyor. Peki bu yıl en çok hangi üst solunum hastalıkları görülecek? Hangi belirtiler hangi hastalığa işaret ediyor?

İşte Hürriyet.com.tr'de yer alan o haber;

Sonbahar ve kış aylarında sıkça görülen üst solunum yolu enfeksiyonu şikâyetiyle sağlık kurumlarına yapılan başvurularda son günlerde artış yaşanıyor.

Üst solunum yolu enfeksiyonları; boğaz, burun, solunum yolları, sinüsler ve akciğerleri etkileyen bakteri ve virüs kaynaklı hastalıklar olarak tarif ediliyor. Enfeksiyona neden olan bakteri ya da virüsler, vücuda girerek sağlıklı dokuları istila ederek hastalığa yol açıyor.

En çok kafa karıştıran şey ise hangi belirtilerin hangi hastalığa işaret ettiği konusu...

‘OKULLARIN AÇILMASIYLA HASTA SAYISI ARTTI, TOPLUMUN GENELİNE HIZLA YAYILACAKTIR’

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, “Üst solunum yolu şikayetleriyle polikliniklere başvuruda artış var. Özellikle burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve kuru öksürük… Bunlara bir de kas eklem ağrısı ekleniyor. En çok çekindiğimiz hastalıklar grip ve koronavirüs… Bunlarda erken tanı önemli, çünkü bu tipteki üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı ilaçlarımız bulunuyor. Bu artışlar henüz en yüksek gücüne ulaşmadı ama ulaşacaktır. Özetle uçak havalandı, tam beklenen irtifaya çıkmadı…” ifadelerini kullandı.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Funda Timurkaynak da okulların açılmasından sonra viral üst solunum yolu enfeksiyonu sayılarında artış olduğuna dikkat çekerek, “Bu doğal ve beklenen bir süreç. Havaların daha da soğumasıyla daha da artacaktır. Grip, influenza ve koronavirüsün yeni varyantı en sık karşımıza çıkması beklenen viral etkenler” dedi.

EKİM AYINDA DAHA ÇOK ARTIŞ BEKLENİYOR

Her yıl Ekim ayıyla birlikte solunum yolu enfeksiyonlarında artış olduğunu söyleyen Prof. Dr. Timurkaynak, “Maske kullanımının koronavirüs dönemindeki gibi olmadığını göz önünde bulundurmak gerek. Kışın kalabalık ortamlarda bulunmalar ve toplanmalar artıyor. Ayrıca okullar da kaynak oluşturabiliyor. Bu nedenle okullardan evlere ve ailelere, ailelerden iş yerlerine şeklinde bir yayılım oluyor. Bu da solunum yolu enfeksiyonlarını artırıyor” ifadelerini kullandı.

'ARALIK AYINDA PİK YAPACAK'

Bu yıl daha yoğun hasta görüleceğini düşünen Prof. Dr. Alper Şener, “Ağır seyrin 65 yaş üstü olacağını düşünüyorum. Özellikle gribin koronavirüsten çıktığımız ilk kış gibi artacağını söyleyebilirim. Sezonun Aralık’ta pik yapma ihtimali de çok yüksek…” dedi.

GRİP VE NEZLE DIŞINDA BU YIL BAŞKA HANGİ ÜST SOLUNUM HASTALIKLARINI GÖREBİLİRİZ?

Bu sorumuza Prof. Dr. Funda Timurkaynak, “Grip ve nezle dışında solunum yolu enfeksiyonuna neden olan çok fazla virüs var. Bu yıl grip, nezle ve koronavirüs dışında; rinovirüs, adenovirüsler, influenzanın alt tipleri olan A ve B olanları görebiliriz. Bunların bir kısmı sinüzit ya da zatürreye dönebilir. Öyle zamanlarda bakteriyel ikincil enfeksiyonlar da bu viral enfeksiyonlara eklenebilir” cevabını verdi.

'RSV, GRİP VE KORONAVİRÜS KOMBİNASYONU GÜNDEMDE'

RSV’nin bu yıl daha da güçlü olacağının altını çizen Prof. Dr. Alper Şener, “Bu virüsü daha çok çocuklarda görülen virüsler sınıfına koyuyorduk ama artık erişkinlerde ve yaşlılarda da sık olduğunu biliyoruz. Hatta bu nedenle ABD’de yaşlılara ve bağışıklık sistemi sorunu yaşayanlara RSV aşısı öneriliyor. Hatta grip-RSV-koronavirüs aşılarının kombinasyonları gündemde…” bilgisini paylaştı.

RSV’nin artık her yıl görüldüğüne vurgu yapan Prof. Dr. Funda Timurkaynak ise “Küçük çocuklarda solunum yolu daha dar olduğu için daha çok solunum sıkıntısına neden olabiliyor. Yetişkinlerde kronik akciğer hastalığı olanlarda karşımıza sorun olarak çıkabiliyor. RSV aşısı ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından doğumsal kalp hastalığı olan bebekler gibi belli gruplarda öneriliyor. Rutin aşılar kapsamında değil ancak eczanelerden alınabiliyor” dedi.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.