DOLAR

28.89

EURO

31.33

ALTIN

1887.189

BIST 100

7962.26

Bursa Bayram Namazı Saat Kaçta? Bursa Bayram Namazı Vakti Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

Bursa Bayram Namazı Saat Kaçta? Bursa Bayram Namazı Vakti Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

Eklenme Tarihi: 20.04.2023 02:41

Bursa  bayram namazı kaçta? Bursa  Bayram Namazı Saati. Bursa Bayram Namazı Vakti... Bursa Bayram Ezanı Saat Kaçta?

Bilindiği üzere Ramazan Bayramı bu yıl 21 Nisan  Cuma günü başlayacak. Ramazan Bayramı başlamadan önce, bayramın birinci günü camide cemaatle kılınan bayram namazı saati gündemdeki yerini aldı.

Mübarek Ramazan bayramının namazını eda etmek için camiye gidecek olan milyonlarca Müslüman, İstanbul'da Bayram Namazı Saat Kaçta? sorusunu sormaya devam ediyor.

Milyonlarca Müslümanın Oruç tutarak ve ibadet ederek geçirdiği bir Ramazan'ın daha sonuna gelindi. On bir ayın sultanı Ramazan ayında oruç ibadetini yerine getirenler Ramazan Bayramı'nı beklemeye başladı. Bu kapsamda Ramazan Bayramı'nın yaklaşmasıyla bayram namazı saatleri gündemde yer tutmaya başladı. Bursa yaşayanlar bayram namazının kaçta kılınacağını merak ediyor. Peki, "Bursa bayram namazı vakti, Bayram Namazı Bursa'da Kaçta?" İşte Bursa bayram namazı saati, İstanbul bayram namazı vakti...

Bayram Namazı Nasıl Kılınır? Bayram Namazı Saat Kaçta? Haberin devamında...

BURSA BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA?

Bursa'da bayram namazı saat 06.17'de kılınacak.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR? RAMAZAN BAYRAMI NAMAZI KILINIŞI

Bayram namazı yılda iki defa kılındığı için kılınışı sıkça unutulan bir namazdır. Bu sebeple camilerde hocalar namaz öncesi bayram namazının nasıl kılınacağını hatırlatır ve anlatır. Bayram namazı bayramın birinci günü sabah namazının ardından güneş doğduktan sonra kılınır.

Bayram namazı öncesi hatırlatmaların ardından müezzin kayyım nidada bulunarak namaz kılmak için camiye gelenleri nasıl niyet edeceklerini hakkında bilgilendirir.

Niyet edilirken önce hangi bayram namazı kılınacaksa o zikredilir. Örnek olarak “Niyet ettim Allah’ım senin rızan için Ramazan Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama” yada aynı şekilde “Niyet ettim Allah’ım senin rızan için Kurban Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama” diye niyet edilir.

Bayram namazları cemaatle kılınır.  Namaz vakti girince, ezan ve kamet getirilmeksizin imam-hatip, Ramazan veya Kurban bayramı namazına niyet eder. Cemaat de aynı şekilde bayram namazını kılmak üzere mevcut imam-hatibe uymaya niyet eder.

Bundan sonra imamla birlikte hareket edilerek:

1. Rekat

Bayram namazına niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır,

Sırasıyla imam hatip ve cemaat sessizce "Sübhaneke duası"nı okur, sonra fasılalar halinde;

Tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,

Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Ardından 3. Tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır.

İmam; gizlice “Euzü besmele” çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.

Rüku ve secde yapılarak 2. Rekata kalkılır.

2. Rekat

İmam; gizlice “Besmele” çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.
Ardından tekrar tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,

Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Ardından 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Son olarak 4. Tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir.

Rüku ve secdenin ardından oturulur, "Tahiyyat, Salli-Barik duaları" okunur ve önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.
Bundan sonra müezzinin refakatinde hep birlikte 3 defa tekbir (teşrik) getirilir. Bu tekbirlerle birlikte imam hatip bayram hutbesi okumak üzere minbere çıkar.

RAMAZAN BAYRAMIMIZ MÜBAREK OLSUN.

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.