DOLAR

31.00

EURO

33.56

ALTIN

2032.035

BIST 100

9294.01

Muhabir

Borsa Açıldı Mı? Borsa İstanbul Açıldı mı? Borsa İstanbul Ne Zaman Açılacak? Borsa Ne Zaman Açılıyor?

Eklenme: 13.02.2023 16:16

Borsa Açıldı Mı? Borsa İstanbul Açıldı mı? Borsa İstanbul Ne Zaman Açılacak? Borsa Ne Zaman Açılıyor?

Büyük deprem felaketinin ardından Borsa İstanbul, yeni haftanın ilk gününde borsada yatırımı bulunan binlerce yatırımcı tarafından sorgulanmaya başlanmıştı. Binlerce yatırımcı zarara uğradı!

Deprem felaketi sonrasında yaşanan volatilite artışı ve olağandışı fiyat hareketleri nedenleriyle Borsa İstanbul 4 günlük süreyle kapatılmıştı. Peki, borsa açıldı mı, ne zaman açılacak? Borsa kaç gün kapalı kalacak?

BORSA İSTANBUL MERAKI! BORSA İSTANBUL AÇILACAK MI?

Borsa açıldı mı, ne zaman açılacak? Sorusunun yanıtı, borsa hisselerinde yatırımı olan kişilerin gündeminde yer alıyor. Deprem felaketi ve volatilite artışı nedeniyle borsa 14 Şubat akşamına kadar kapatılmıştı. Peki, borsa açıldı mı, ne zaman açılacak? Borsa kaç gün kapalı kalacak?


BORSA İSTANBUL AÇILDI MI, NE ZAMAN AÇILACAK?

Borsa İstanbul'dan yapılan son açıklamada "Borsamız Pay Piyasası ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası pay ve pay endeksi türev pazarlarında işlemlerin durdurulmasına karar verilmiştir." denildi.

Buna göre; Borsa 14 Şubat akşamına kadar 4 gün kapalı olacak ve 15 Şubat'ta saat 09.40'ta yeniden işlem görmeye başlayacak.

BORSADA İŞLEMLER DURDURULDU

Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 23,24 puan ve yüzde 0,52 değer kaybederek 4.482,11 puana indi. Kayıplarını artıran endekste düşüş yüzde 5'i bulunca saat 10.12'de devre kesici uygulandı.


İşlemlerin 10.42'de başlaması sonrasında düşüş bu kez yüzde 7'yi aşıp endeks 4 bin 186 puana gerileyince devre kesici ikinci kez devreye girdi.

Daha sonra yapılan açıklamayla işlemlerin durdurulduğu belirtildi. Borsa İstanbul'dan yapılan açıklamada "Borsamız Pay Piyasası ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası pay ve pay endeksi türev pazarlarında işlemlerin durdurulmasına karar verilmiştir." denildi.

DEVRE KESİCİ NEDEN UYGULANIR?

Borsa İstanbul'da Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi, anlık olarak endekste yüzde 5 ve yüzde 7'lik değer kayıplarının oluşması ile tetiklenerek yatırımcıların panik işlemleriyle zarar görmesini en aza indirmek için kullanılıyor.​​​

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle dün düşük işlem hacminin gerçekleştiği Borsa İstanbul'da, BIST 100 endeksi günü yüzde 8,62 değer kaybıyla 4.505,34 puandan tamamlamıştı.


KAYNAK : NTV HABER