DOLAR

31.36

EURO

34.0

ALTIN

2101.429

BIST 100

9090.79

Muhabir

Yunanistan ile Türkiye Arasındaki “İt Dalaşı” tarih oluyor

Ege Denizi üzerinde Türkiye ile Yunanistan savaş uçakları arasında sık sık yaşanan ve "İt dalaşı" olarak tabir edilen askeri hareket son buluyor.

Eklenme: 08.12.2023 16:10

Yunanistan ile Türkiye Arasındaki “İt Dalaşı” tarih oluyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 6 yıl aradan sonra Yunanistan’a yapmış olduğu resmi ziyaret, iki ülke arasında dostluk rüzgarları esmesini sağladı.

Geçmiş dönemlerde gerek siyasilerin yapmış olduğu açıklamalar, gerekse uluslararası alada alınan tavır ve sergilenen tutumlar Türkiye ile Yunanistan arasında kriz boyutuna ulaşan gerginliklere neden olmuştu.

6 yıl sonra samimi bir ortamda gerçekleşen ziyaret, iki ülke arasındaki buzların erimesini sağlarken yeni dostlukların da kapısı aralanmış oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile yaptığı görüşme sonrasında Miçotakis’in Türkiye’ye 10 ada için vize kolaylığı sağlanacağını açıklaması yeni dönemin ilk önemli haberi olarak gündeme düştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Yunanistan ziyareti sonrasında Türkiye’ye dönüşte uçakta gazetecilere yaptığı açıklamalarda da iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerinin pekişerek devam edeceği sinyalini verdi.

 

“İt Dalaşı” tarih oluyor

 

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerginliklerde sık sık gündeme gelen iki ülke uçakları arasında gökyüzünde gerçekleştirilen “İt Dalaşı” konusuna değinen Erdoğan, “Mesela Ege Denizi üzerinde Türkiye ve Yunanistan'ın it dalaşları konusunda 'Biz artık bu sayfayı kapatalım, bitirelim bu işi' dedik. Bunları Sayın Miçotakis'e de ondan önce görev yapan başbakanlara da hep söyledik. Biz dostluğa ağırlık verelim istiyoruz. Dost kazanmanın gayreti içerisindeyiz." İfadelerini kullandı.

 

İt Dalaşı Nedir?

 

İt dalaşı; iki ülkeye ait savaş uçaklarının, birbiri çevresinde burgu gibi dönüşlerle taciz için manevra yapması anlamında kullanılmaktadır. Bir askerlik terimi olup, kökeni I. Dünya Savaşı'na dayanmaktadır. Savaş uçakları arasında havada yapılır.

 

17 yıl önce Türk ve Yunan uçakları havada çarpıştı

 

23 Mayıs 2006’da Ege Denizi’nde it dalaşı yapan Yunan ve Türk savaş uçakları havada çarpıştı. Olayda, Yunan pilot Kostas İliakis hayatını kaybederken Türk Pilot Üsteğmen Halil İbrahim Özdemir fırlatma koltuğunu kullanarak atlamayı başarmıştı. Yaşanan bu olan dünya gündeminde geniş yer bulmuştu.