DOLAR

31.03

EURO

33.60

ALTIN

2035.669

BIST 100

9294.01

Muhabir

Uzmanı Paylaştı; Deprem Riski Olmayan 9 İl

Türkiye'nin dört bir yanından hemen her gün deprem haberi gelirken uzman isim deprem riskinin olmadığı 9 ilin ismini paylaşarak vatandaşların buralarda yaşayabileceğini söyledi.

Eklenme: 13.02.2024 12:53

Uzmanı Paylaştı; Deprem Riski Olmayan 9 İl

Deprem uzmanları, başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin hemen her yeri için deprem uyarısında bulunuyor. Özellikle Marmara depremine ilişkin hem yerli hem de yabancı uzmanlar yıllardır dikkat çekiyor.

6 Şubat depremlerinin yaraları henüz sarılamamışken 7 ve üzeri büyüklükte çevre illeri de etkileyebilecek olası büyük İstanbul depreminine dikkat çekiliyor. Türkiye'de birçok il deprem korkusuyla diken üstünde otururken ünlü deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'dan dikkat çeken bir paylaşım geldi.

 

Deprem Korkusu Yaşamayan 9 İl

 

Deprem ülkesi olan Türkiye'deki riskli olan iller ve özellikle İstabul depremine ilişkin değerlendirmeleriyle sık sık gündem olan Prof. Dr. Ercan, bu sefer deprem korkusu yaşayan vatandaşlara tavsiyelerde bulundu.

Ercan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, deprem riski olmadığını belirttiği 9 ilin ismini paylaşarak şu ifadelere yer verdi; "Deprem korkusu yaşamak istemeyenler; Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop, Kastamonu, Zonguldak'a taşınabilir. Bol yeşillik ile oksijen, deniz, balık, içten dostluk, güvenli yaşam. Daha ne istenir ki?"