DOLAR

31.36

EURO

34.0

ALTIN

2101.429

BIST 100

9090.79

Muhabir

Meteoroloji o illeri işaret etti; Şiddetli yağış ve fırtına uyarısı

Meteoroloji'nin bugün için hava tahminlerine göre; Çanakkale, Balıkesir, Edirne, Kırklareli, İzmir, Aydın ve Manisa’da kuvvetli sağanak yağış bekleniyor. Öte yandan Marmara, Ege ile Batı Akdeniz'de de kuvvetli rüzgar etkili olacak.

Eklenme: 12.02.2024 08:24

Meteoroloji o illeri işaret etti; Şiddetli yağış ve fırtına uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, günlük hava durumu tahmin raporunu yayımladı. Buna göre; ülkenin batı kesimlerinin yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz ile Ankara, Düzce, Zonguldak, Bartın, Bolu ve Eskişehir çevrelerinin sağanak yağışlı, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz kıyılarının yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ile Antalya ve Isparta çevreleri ve Burdur'un doğu kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor. İç ve doğu kesimlerde pus ve yer yer sis bekleniyor.

 

HAVA SICAKLIĞI NASIL?

 

Ülke genelinde hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

 

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI YAPILDI

 

Son değerlendirmelere göre; yağışların Çanakkale ile Balıkesir’in batı ilçelerinde, Edirne ve Kırklareli çevrelerinde, öğleden sonra İzmir ve Aydın çevreleri ile Manisa’nın batısında kuvvetli (21-50 kg/m2), Balıkesir’in batı ilçeleri, Çanakkale’nin güneydoğusu ile Muğla’da çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-100 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Rüzgarın da güney yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/saat, kıyılarda 80 km/saat) eseceği tahmin ediliyor. Kuvvetli yağışlarla birlikte sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yerel dolu yağışı, kıyı kesimlerde hortum riski, çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

 

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI YAPILDI

 

Rüzgarın; Marmara, Ege ile Batı Akdeniz'de güneyli yönlerden yer yer kuvvetli (40-60 km/saat) Kıyı Ege'de zaman zaman fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

 

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI YAPILDI

 

Doğu Karadeniz’in yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

 

 

5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA DURUMU TAHMİN RAPORU;

 

12 ŞUBAT 2024 PAZARTESİ

 

 

13 ŞUBAT 2024 SALI

 

14 ŞUBAT 2024 ÇARŞAMBA

 

15 ŞUBAT 2024 PERŞEMBE

 

 

16 ŞUBAT 2024 CUMA