DOLAR

31.00

EURO

33.56

ALTIN

2032.035

BIST 100

9294.01

Muhabir

FETÖ ile DHKP-C davasında karar verildi

FETÖ/PDY üyesi eski polislerin, terör örgütü DHKP/C'ye sızdırdığı elemanlarca kaos eylemleri planladıkları söylemlerine ilişkin eski emniyet müdürü Ali Fuat Yılmazer ile eski emniyet çalışanlarının da aralarında bulunduğu 5'i kaçak 15 sanığın yargılandığı davada karar verildi.

Eklenme: 11.12.2023 17:09

FETÖ ile DHKP-C davasında karar verildi

İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi'nin bugün görülen davasında mahkeme heyeti kararını açıkladı. Mahkeme heyeti yakalamalı sanıklar Mehmet Yılmaz, Serdar Bayraktutan, Ali İhsan Kaya, Halil Karakuzulu ve Ufuk Yıldırım hakkındaki dosyanın ayrılmasına karar verdi. Heyet, sanık Mustafa Eren hakkındaki davanın 7 Ekim 2022 tarihinde vefat etmesi nedeniyle düşürülmesine karar verdi. 

 

YILMAZER ve KIZINA BERAAT KARARI

 

Sanık Ali Fuat Yılmazer'e "Zincirleme şekilde resmi belgede sahtecilik", "Suçu gizlemek amacıyla tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüse azmettirme" beraat kararı verilirken; "Örgüte üye olma" suçundan daha önceden İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde ceza almış olduğu için bu suç yönünden davanın reddine hükmedildi. Yılmazer'in kızı Rabia Fitnat Yılmazer hakkında ise "Silahlı terör örgüte üye olma" suçundan içeriksiz Bylock çıktığı için beraat kararı verildi.

 

CEZA ALAN SANIKLAR

Sanık Süleyman Taşbaş, "Silahlı terör örgüte üye olma" suçundan 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılarak hakkındaki hüküm ertelendi. Sanık Ferdi Taşkaya ise "Örgüte üye olma" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Taşkaya hakkında "Zincirleme şekilde resmi belgede sahtecilik", "Anayasayı ihlal" suçlarından ise beraat kararı verildi.

Sanık Mustafa Evcil de "Örgüte üye olma" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sanık Evcil, "Zincirleme şekilde resmi belgede sahtecilik"  suçundan ise beraatine karar verildi. 

 

BERAAT EDEN SANIKLAR

Mahkeme heyeti sanık İsmail Aşı'ya  "Örgüte üye olma" ve "Zincirleme olarak resmi belgede sahtecilik" suçlarından, sanık Ali Kılıç'a "Örgüte üye olma" suçundan, sanık Gürkan Türkoğlu ise "Üye olmamakla beraber silahlı terör örgütü adına suç işlemek" suçlarından, sanık Mesut Aykın için ise "Üye olmamakla beraber silahlı terör örgütü adına suç işlemek", "Zincirleme şekilde terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından beraat kararı verdi.