DOLAR

31.36

EURO

34.0

ALTIN

2101.429

BIST 100

9090.79

Muhabir

Çağlayan Saldırısında Yeni Gelişmeler Ortaya Çıktı

İstanbul Adalet Sarayı polis kontrol noktasında 6 Şubat’ta DHKP/C’li teröristler Emrah Yayla (43) ve Pınar Birkoç (23) tarafından gerçekleştirilen terör saldırısına ilişkin soruşturmada yeni detaylar ortaya çıktı.

Eklenme: 13.02.2024 14:45

Çağlayan Saldırısında Yeni Gelişmeler Ortaya Çıktı

İstanbul Adalet Sarayı polis kontrol noktasında 6 Şubat’ta DHKP/C’li teröristler Emrah Yayla (43) ve Pınar Birkoç (23) tarafından gerçekleştirilen terör saldırısına ilişkin soruşturmada yeni detaylar ortaya çıktı.

 

Saldırıda tesadüfen oradan geçmekte olan Dilfiraz Karataş hayatını kaybederken, 3'ü polis 6 kişi yaralanmıştı. Soruşturma kapsamında gözaltına alınarak 9 Şubat'ta adliyeye sevk edilen 96 şüpheliden 48'i tutuklanırken; 48'i adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.


TERÖRİST AÇIK HAT İSTEMİŞ


Şüphelilerden Selahatin Bulut da bahsedilen grupla hiçbir ilişiği olmadığını, hakkında soruşturma dahi bulunmadığını, esnaflık yaptığını öne sürdü. Telefon malzemeleri satan dükkanı olduğunu ve müşteri kararsız kaldığında onları mağazaya davet ettiklerini ileri süren Bulut, saldırgan Pınar Birkoç'u da bu şekilde iş yerine davet ettiğini, saldırganın mağazaya girdiğinde kendisinden "turist hat" olarak bilinen açık hat istediğini anlattı.

 

Çağlayan Adliyesi'deki terör saldırısına ilişkin yeni detaylar: Kamu görevlilerini rehin alacaklardı    Çağlayan Adliyesi'deki terör saldırısına ilişkin yeni detaylar: Kamu görevlilerini rehin alacaklardı


HATTI HER YERDEN TEMİN EDEBİLECEĞİNİ İLERİ SÜRDÜ


Bulut, saldırganın o gün başka bir dükkana girseydi de bu hatlardan alabileceğini iddia ederek hatları temin ederek verdiğini, diğer müşterilere yaptığı rutin işlemler dışında bir şey yapmadığını, hatları ne yapacaklarını saldırganlara sorduğunda kendisine öğrenci olduğunu, satış yaptığını, her numara için kota belirlendiğini, fazla hat olursa daha fazla satış yapabileceğini söylediğini anlattı.

 

İstanbul Adliyesi'ndeki saldırıda 48 şüpheli tutuklandı    İstanbul Adliyesi'ndeki saldırıda 48 şüpheli tutuklandı

 

UZUN SÜRE OTURUP ÇAY İÇMİŞ


Polislere kamera kayıtlarını izlettiğini de söyleyen şüpheli Bulut, saldırganla sohbet edip çay içtiğini, kardeşinin de dükkanda olması nedeniyle müşterisiyle uzun süre oturmuş olabileceğini ve suçsuz olduğunu belirtti.

 

'ÖRGÜTE BİLEREK İSTEYEREK YARDIM ETME' SUÇUYLA TUTUKLANDI


Mahkeme, şüpheli Selahattin Bulut'u "Örgüte bilerek isteyerek yardım etme" suçundan ve olay günü Pınar Birkoç'a hat sattığı, kendisinin bayisine çağırması gerekçesiyle diğer şüphelileri ise "Silahlı terör örgütüne üye olma suçundan şüphelilerin kaçma, saklanma, delilleri yok etme olasılığı dikkate alınarak ayrı ayrı tutuklanmalarına karar verildi.