DOLAR

31.00

EURO

33.56

ALTIN

2032.035

BIST 100

9294.01

Muhabir

Bakan Güler’den gözdağı: “Birileri bize taarruz etmeyi aklından geçirirse S-400'ün ne yapacağını görecekler”

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, katıldığı televizyon programında gündemdeki konulara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Eklenme: 11.12.2023 17:05

Bakan Güler’den gözdağı: “Birileri bize taarruz etmeyi aklından geçirirse S-400'ün ne yapacağını görecekler”

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, katıldığı televizyon programında S-400 tartışmaları, milli muharip uçağı KAAN ve terörle mücadele gibi bir çok konuda açıklamalarda bulundu.
NTV’de katıldığı televizyon programında değerlendirmelerde bulunan Bakan Güler, sınır güvenliğine yönelik eleştirilere yanıt verdi. Tedbirlerin cumhuriyet tarihinin en ileri seviyesinde olduğuna dikkat çeken Güler, “Sınır güvenlik tedbirlerimiz cumhuriyeti tarihinin en ileri seviyesinde. Sınır güvenlik önlemlerine inanmayanları sınıra davet ediyoruz. Önemli bir şahsiyeti aradım. İstediğiniz karakolda kalın dedim. Ankara'da İstanbul'da oturup sınırlarla ilgili ahkam kesemezsiniz.” dedi.
Almanya’nın savaş uçağı tedarikine onay vermemesini eleştiren Güler, “NATO üyesiyiz ama bir başka üye bu uçakları almamıza karşı çıkıyor. Bir müttefikin 'Size uçak vermiyorum.' demesinin açıklaması olamaz.” dedi.
Açıklamalarında İsrail saldırılarına da dikkat çeken Güler, “Sivillere hastanelere okullara camilere dönük saldırıları kabul etmemiz mümkün değil. İsrail'in Gazze'ye dönük saldırıları artık bir vahşete dönüştü. Dünya kamuoyundan yükselen tepkilerden İsrail de etkileniyor. İsrail'e iç kamuoyundan da ciddi tepkiler geliyor.” açıklamasında bulundu.
Bakan Güler, S-400 savunma sistemine ilişkin tartışmalara da son noktayı koydu. Güler, “S-400 bir savunma sistemi. Bize birisi taarruz etti de biz bunu kullanmadık mı? Birileri bize taarruz etmeyi aklından geçirirse, S-400 ya da diğer savunma sistemlerinin ne yapacağı çok iyi görecekler.” dedi.
KAAN’ın ilk uçuş tarihi hakkında da bilgi veren Güler, 27 Aralık’ta KAAN’ın uçuşunun hep birlikte izlenebileceği müjdesini verdi.
Helikopter Kullanmayı Bile Öğretiyorlar
Batı ülkelerini terör örgütlerine verdikleri desteklerden dolayı eleştiren Güler, “Bazı dost ülkeler teröristlere her türlü desteği veriyor. (Batı'ya tepki) Terör örgütüne helikopter kullanmayı bile öğretiyorlar. Terör örgütünü kendi topraklarımızdan halkımızdan sınırlarımızdan uzak tutma mecburiyetimiz var. Terör örgütü üyeleri artık sadece mağaralarda yaşamını sürdürmeye çalışıyor.
Özellikle son 2 ayda Irak'ın kuzeyindeki örgüt üyeleri arasında teslim olanların sayısı artıyor. Bu yıl içinde 119 terörist teslim oldu bu sayının artacağına inanıyorum. Akıllarını başlarına alsınlar gelip teslim olsunlar.” şeklinde konuştu.