Gülten Kışanak Kimdir? Neden Tutuklanmıştı?

Adını sıklıkla duyduğumuz isimlerden biri olan Gültan Kışanak hakkında merak edilenler var. Son zamanlarda gündemde olan isimler arasında yer alan Gültan Kışanak'ın kim olduğu ve hayatı merak ediliyor. Peki, Gültan Kışanak kimdir? Gültan Kışanak kaç yaşında, nereli? Gültan Kışanak hayatı ve biyografisi!

Ağuce aşiretinin bir mensubu olan Gültan Kışanak, 15 Haziran 1961 tarihinde Elazığ'da doğdu. Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Bölümü'nde öğrenim gördü. Bu dönemde gerçekleşen 12 Eylül 1980 askeri darbesinde tutuklanarak Diyarbakır Cezaevi'ne gönderildi. Tahliyesi'nin ardından eğitim hayatına kaldığı yerden devam etti. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu. Daha sonra Güneş, Yeni Ülke, Özgür Gündem ile Özgür Ülke gibi çeşitli gazetelerde çalıştı. 1990'da bir grup arkadaşıyla birlikte Toplumsal Direniş gazetesini kurdu. Fakat gazete kısa bir süre sonra kapatıldı. Bunun yanında Bağlar Belediyesi'nin sosyal proje danışmanı olarak görevlerde bulundu. 

22 Temmuz 2007'de de yapılan Türkiye genel seçimlerinde Demokratik Toplum Partisi’nden Diyarbakır milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi. 2009'da DTP'nin kapatılmasının ardından Barış ve Demokrasi Partisi'ne geçti. Selahattin Demirtaş ile birlikte de BDP'nin eşbaşkanı oldu. 2014 yerel seçimlerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediye başkanı olarak göreve geldi. Öte yandan Gültan Kışanak, 25 Ekim 2016'da PKK lehine söylemde bulunmak, özerlik çağrısı yapmak, kamu kaynaklarını terör örgütüne aktarmak suçlamalarıyla gözaltına alınmıştır.

MUHABİR

Bakmadan Geçme