FORBES'e göre Türkiye'nin en zengin 27 ismi

ABD merkezli Forbes dergisi, 2024 yılı en zenginler listesini yayımladı. Listede Türkiye'den isimler de var.Türkiye'den 27 kişi yer aldı. İşte FORBES'e göre Türkiye'nin 27 ismi...

ABD merkezli Forbes dergisi, 2024 yılı en zenginler listesini yayımladı.

Listenin zirvesinde 233 milyar dolarlık servetiyle Fransız Bernard Arnault yer aldı. Louis Vuitton ve Sephora gibi markaların sahibi olan moda ve kozmetik devi şirketlerin patronu olan Arnault'nun serveti geçen sene 22 milyar dolar arttı. 2020 yılında 76 milyar dolarlık servete sahip olan Arnault, dört yılda servetini yaklaşık üçe katlamış oldu.

 

 

İLK SIRADA MURAT ÜLKER VAR

 

Listede Türkiye adına zirvede ise 5,1 milyar dolarlık servetiyle Murat Ülker yer aldı. 65. yaşındaki Yıldız Holding patronu Ülker'in serveti geçen yıl yaklaşık 100 milyon dolar arttı ve dünyanın en zenginleri listesinde 2024 yılında 597. sırada yer aldı. Ülker geçen sene Türkiye'nin en zengin ikinci, dünyanın en zengin 534. ismi olmuştu.

 

ŞABAN CEMİL KAZANCI İKİNCİ SIRADA

 

Türkiye'nin ikinci en zengin ismi ise 3,5 milyar dolarlık servetiyle Kazancı Holding patronu Şaban Cemil Kazancı oldu. 63. yaşındaki Kazancı'nın serveti bir yılda 1 milyar dolar arttı. Geçen sene Türkiye'nin yedinci, dünyanın 1217’nci zengini olan Kazancı, dünya listesinde bu yıl 920. sıraya yükseldi.

 

İPEK KIRAÇ ÜÇÜNCÜ SIRADA

 

Türkiye'nin en zengin üçüncü ismi, 3,1 milyar dolarlık servetiyle İpek Kıraç oldu. Kıraç Holding patronu İnan Kıraç ile Suna Kıraç'ın kızı olan İpek Kıraç'ın Koç Holding'de de hissesi bulunuyor. 39 yaşındaki İpek Kıraç'ın serveti geçen yıl yaklaşık 200 milyon dolar arttı. Geçen yılki listede Türkiye'nin en zengin beşinci, dünyanın en zengin 1027’nci ismi olan İpek Kıraç, bu yıl dünya listesinde 1062’nci sırada yer aldı.

 

VEHBİ KOÇ DÖRDÜNCÜ

 

Geçen sene 3 milyar dolarlık servetiyle Türkiye listesinde dördüncü, dünya listesinde 982. olan Semahat Sevim Arsel, bu yıl Türkiye listesindeki sırasını korurken, dünya listesinde 1104’üncü sıraya geriledi. Vehbi Koç'un kızı olan 95. yaşındaki Arsel'in serveti 2024'te değişmedi.

 

ERDEMOĞLU BEŞİNCİ SIRADA YERİNİ ALDI

 

Geçen sene 5,3 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'nin birinci, dünyanın 497’nci zengini olan Sasa Polyester patronu İbrahim Erdemoğlu, bu yılki listede 2,8 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'nin beşinci, dünyanın 1187’nci en zengin ismi oldu. 61 yaşındaki Erdemoğlu'nun serveti bir yılda borsadaki Sasa hisselerindeki değer düşüşünün etkisiyle 2,5 milyar dolar azaldı. 

 

İLK BEŞİ ERMAN ILICAK VE RAHMİ KOÇ TAKİP EDİYOR

 

Bu seneki Türkiye listesinin altıncı sırasında, 2,7 milyar dolarlık servetiyle Rönesans Holding patronu Erman Ilıcak yer aldı. Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin de müteahhiti olan Ilıcak, dünyanın en zenginleri listesinde bu yıl 1312’nci sıradan 1238’inci sıraya, Türkiye listesinde dokuzuncu sıradan altıncılığa yükseldi. 56 yaşındaki Ilıcak'ın serveti bu yıl yaklaşık 400 milyon dolar arttı.

 

Türkiye'nin en zenginleri listesinin yedinci sırasında bu yıl 2,7 milyar dolarlık servetiyle Mustafa Rahmi Koç yer aldı. 93 yaşındaki Koç'un serveti geçen seneye göre değişmedi ve dünya listesinde 1104’üncü sıradan 1238’inci sıraya geriledi.

 

BAYKAR KARDEŞLER

 

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ile kardeşi Haluk Bayraktar da ilk kez Forbes listesine girdi. Selçuk Bayraktar, 1,2 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'nin 24'üncü dünyanın 2410'uncu zengin ismi oldu. Selçuk Bayraktar, 2022 yılında Türkiye vergi rekortmeni olmuştu.  Haluk Bayraktar ise 1,1 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'nin 27'nci dünyanın 2545'inci en zengin ismi oldu.

Bakmadan Geçme