• Haberler
  • Gündem
  • Fiyatı Çeyrek Altını Geçti, Yarım Altına Kafa Tutuyor

Fiyatı Çeyrek Altını Geçti, Yarım Altına Kafa Tutuyor

Doğada kendiliğinden yetişen bitkiden elde edilen ve faydaları saymakla bitmeyen kenger sakızının fiyatı dudak uçuklatan boyuta ulaştı.

Endemik zenginliğiyle ön plana çıkan Anadolu'da yaygın olarak bulunan kenger bitkisinin kök kısmından elde edilen ve çiğnemesi oldukça zor olan kenger sakızı fiyatıyla çeyrek altını geride bırakırken yarım altın fiyatıyla yarışmaya başladı.

Sivas’ta ilkbahar aylarında doğada kendiliğinden yetişen kenger bitkisinin kökünden elden kenger sakızının faydaları saymakla bitmiyor.

Doğada kendiliğinden yetişse de toplaması oldukça zor olan bu sakızın kilogram fiyatı çeyrek altını geçerek adeta yarım altınla yarışır hale geldi.

Fiyatı Çeyrek Altını Geçti, Yarım Altına Kafa Tutuyor

Sakızın toplanmasının güç olması, toplayan kişi sayısının az olması dolayısıyla fiyatlar yükselirken kenger sakızı, birçok özelliğiyle de şifa dağıtıyor.

Sakızın diş sağlığına, yüz felci geçiren kişilerin yüz kaslarını çalıştırmalarına, mide ağrısı ve şişkinliğine ve migren rahatsızlığına iyi geldiği biliniyor. Yurt dışına da gönderilen kenger sakızı, yurt gelen gurbetçiler tarafından da yoğun talep görüyor.

Fiyatı Çeyrek Altını Geçti, Yarım Altına Kafa Tutuyor

TANESİ 20, KİLOGRAMI 5 BİN LİRA

Kenger sakızının satışını yapan ve sakız fiyatının çeyrek altın fiyatını geçtiğini belirten Abdurrahman Güler, “Bu sakız topraktan çıkartılan bir sakızdır. Kenger otunu bıçakla kesip kanatıyorlar. O kesikten toprağa beyaz bir sıvı akıyor. Birkaç gün kuruması bekleniyor ve daha sonra topraktan toplanıyor.

Fiyatı Çeyrek Altını Geçti, Yarım Altına Kafa Tutuyor

Toplanması oldukça zahmetli. Kenger sakızına oldukça rağbet var. Özellikle midesinde rahatsızlık olan, yüz felci geçiren, kulak ağrısı olan insanlara çok faydalı bir sakız. Şu an sakızın tanesi 20 lira, bir kilogram fiyatıysa 5 bin lira. Kilogram fiyatı çeyrek altını geçti yarım altınla yarışır hale geldi. Bu sakızı aldıklarında ilk önce iyice yıkamalılar. Bir hafta boyunca çiğnenebilir” dedi.

Fiyatı Çeyrek Altını Geçti, Yarım Altına Kafa Tutuyor

Bakmadan Geçme