• Haberler
  • Dünya
  • Erdoğan ile Putin Astana'da Görüştü! Verilen Mesajlar ABD'yi Küplere Bindirecek

Erdoğan ile Putin Astana'da Görüştü! Verilen Mesajlar ABD'yi Küplere Bindirecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü 24'üncü Devlet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere gittiği Kazakistan'ın başkenti Astana'da, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Astana'da Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geldi. Görüşme sonrası kameralar karşısına geçen iki lider, birlik beraberlik mesajı verdi. Basın açıklamasının sonunda Erdoğan'ın Türkiye'ye davet ettiği Putin, "Muhakkak gelirim" yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü 24'ücü Devlet Başkanları Zirvesi'ndeki temasları kapsamında, Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geldi.

GÖZLER BU GÖRÜŞMEDEYDİ

Batılı ülkelerin ve ABD'nin merakla takip ettiği görüşmede iki lider de önemli mesajlar verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akkuyu'yu bir an evvel devreye almak istediklerini ifade ederken Putin de "Bütün zorluklara rağmen Rusya- Türkiye arasındaki ilişkiler adım adım gelişiyor ve ilerliyor. Sürekli temas halindeyiz" dedi.

Putin'in açıklamalarından satırbaşları:

"Bütün zorluklara rağmen Rusya- Türkiye arasındaki ilişkiler adım adım gelişiyor ve ilerliyor. Birkaç ay zarfında ticaret hacminde düşüş yaşandı ama yıllık ticaret hacmi 55 milyar dolardır. Projelerimiz hayata planlı bir şekilde geçiriliyor. Ne yaptık, geleceğe dönük planlarımız nedir? Hedeflerimizi belirleyeceğiz. Sürekli temas halindeyiz. Kilit konularla ilgili görüşlerine bir nevi nabız yoklama yapıyorlar."

Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları;

"Değerli dostum ile uzunca bir süredir görüşemedik. Telefon diplomasisi ile görüşmelerimiz oldu. Ama arkadaşlarımız sürekli birbirleri ile irtibat halindeler. Nükleer enerji santralleriyle ilgili ciddi adımlar atacağız. Sinop Nükleer Enerji Santrali ile ilgili görüşmelerimiz var. Bu konuda ciddi adımlar atabileceğimize inanıyoruz. Bu konu ile ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız muhatabı ile görüşmelerini sürdürüyor. Bu arada özellikle BOTAŞ ve GAZPROM arasındaki ilişkiler samimi bir havada devam ediyor.İlk hedef Akkuyu'yu devreye almak.

Erdoğan ile Putin Astana'da Görüştü! Verilen Mesajlar ABD'yi Küplere Bindirecek

"HEDEFİMİZ 100 MİLYAR DOLARI YAKALAMAK"

55 milyar dolarlık bu hacim bizim için çok çok önemli değil. Bizim hedefimiz 100 milyar doları yakalamaktı. Bu 100 milyar dolara ulaşabileceğimize inanıyorum. Böyle bir potansiyele sahibiz. Turist noktasında ise 7 milyon yaklaşık turistin ülkemize gelmesi bizler için çok çok önemliydi. Rus turistlerin Türkiye'de ağırlanması önem arz ediyor. Bu konudaki samimiyetimiz aynı kararlılıkla devam ediyor. Aynı şekilde devam ettireceğiz. Yeter ki, Rus turistler Türkiye'den memnun kalsınlar."

Konuşmanın sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rusya-Türkiye arasındaki bu sıcak ilişkinin ötesinde sizleri de en kısa zamanda ülkemde ağırlamak istiyorum" dedi. Putin de Erdoğan'ın bu davetine "Muhakkak gelirim Türkiye'ye. Çok teşekkür ediyorum" karşılığını verdi.

Bakmadan Geçme