DOLAR

31.36

EURO

34.0

ALTIN

2101.429

BIST 100

9090.79

Muhabir

WAFA; İsrail, Refah'a saldırdı, 100'den fazla ölü var

WAFA: İsrail’in, güvenli bölge olduğunu iddia ederek insanları sürdüğü Gazze’nin Mısır sınırındaki Refah’a saldırılarında 100’den fazla kişi öldü

Eklenme: 12.02.2024 07:11

WAFA; İsrail, Refah'a saldırdı, 100'den fazla ölü var

İsrail, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında 128. gün geride kaldı. İşgal ordusu 7 Ekim'den bu yana havada, karadan ve denizden saldırdığı Gazze'de 28 bin 176 kişinin ölümüne sebep oldu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun yeni hedefi ise Filistinlilerin güvenli bölge diye sürüldüğü Refah Sınır Kapısı oldu. 

 

100'DEN FAZLA ÖLÜ

 

Filistin resmi haber ajansı WAFA'dan gelen son dakika açıklamasında Gazze’nin Mısır sınırındaki Refah’a yapılan saldırılarda 100’den fazla kişinin öldüğü yer aldı.

 

EMİR BEKLİYORLARDI

 

Refah’a saldırıyı 3 defa onaylayan Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, katliam için hükûmetten yeşil ışık bekliyordu. Tüm dünyanın gözleri önünde peş peşe yapılan uyarılara rağmen saldırıyı gerçekleştirdiler...

 

BIDEN, NETANYAHU’YU UYARMIŞTI

 

Joe Biden ve Netanyahu telefonda görüştü. Biden, Refah’ta barınan 1 milyondan fazla insanın güvenliğinin sağlanmasına yönelik inandırıcı bir plan olmaksızın askerî operasyona devam edilmemesi gerektiğini tekrarladı. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İsrail’in, güneyinde sivillerin sığındığı Refah’a saldırmasının “tarif edilemez bir insani felakete yol açacağı” uyarısında bulundu. İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, Gazze nüfusunun yarısının sığındığı ve ihtiyaç sahiplerine yardımların ulaşması açısından hayati öneme sahip Refah Sınır Kapısı’nın bulunduğu Refah’a bir askerî saldırı ihtimalinden derin endişe duyduğunu dile getirdi.

 

Mısır ise Refah’a kara harekâtı düzenlenmesi durumunda İsrail-Mısır Barış Anlaşmasını askıya alacağını açıkladı. Mısır yönetimi, Hamas’ı da iki hafta içinde esir takası anlaşmasına varması konusunda uyardı.

 

Fransa da “Refah’ın tahliyesi Gazze halkının yok olmasına yol açar” diyerek tepkisini dile getirdi.