DOLAR

31.36

EURO

34.0

ALTIN

2101.429

BIST 100

9090.79

Muhabir

HAARP Projesi Nedir Ne İşe Yarar

Son zamanlarda yapay deprem, yağmur gibi doğal olayları insanların yapması mümkün olduğunu gösteren HAARP Projesi Nedir ne işe yarar? detaylar haberimizde.

Eklenme: 13.02.2024 09:10

HAARP Projesi Nedir Ne İşe Yarar

Elon Musk'ın sahibi olduğu Nikola Tesla'nın icadı olan HAARP, günümüzde iyonosferin özelliklerini ve davranışlarını inceliyor.

 

HAARP nedir?

 

İnsan icadı olan "yapay" doğal afetler mümkün mü sorusu akıllarda yerini alırken, gözler HAARP'a çevrildi.

HAARP, Yüksek Frekanslı Etkin Güneşsel Araştırma Programı demektir. Bu program ABD Silahlı Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve Alaska Üniversitesi tarafından ortak yürütülür ve iyonosferin özelliklerini ve davranışlarını araştırmak üzere kurulmuştur.


Araştırma merkezi Alaska’dır. HAARP fikri, ilk kez Sırp asıllı ABD'li bilim adamı Nikola Tesla tarafından ortaya atılmıştır.


Rivayetlere göre bu tesislerde üretilen enerji sayesinde yapay depremler, tsunamiler ve iklim değişiklileri gibi atraksiyonlar yapılabiliyor.

 

HAARP tesisleri yakınlarında uçuş yapılması dahi yasaktır.

 

Teorilere göre HAARP projesinin amacı iklim değiştirmek, ozon tabakasıyla oynamak, yapay depremler üretmek ve radyasyon yaymayan termonükleer patlamalar üretmek...

 

HAARP ile neler yapılır?

 

Kutuplar eritilebilir veya yerinden oynatılabilir

Ozon tabakası ile oynanabilir

Deprem yaratılabilir

Okyanus dalgalarını kontrol edilebilir

Dünyanın enerji alanları ile oynayarak insan beyni kontrol altına alınabilir

Radyasyon yaymayan termonükleer patlama yapılabilir


Akademisyen ve jeolog Celal Şengör'ün Fatih Altaylı'nın Teke Tek programında 'HAARP ile deprem oluşturulabilir mi?' sorusuna cevap verdi.

Celal Şengör o anlarda silah ile ya da HAARP ile yapay deprem oluşturulamayacağını belirtirken, 'Böyle bir şey mümkün değil, deli saçması' dedi.