• Haberler
  • Ekonomi
  • Dünya Bankası 2024 Yılı İçin Türkiye'nin Büyüme Tahminini Açıkladı

Dünya Bankası 2024 Yılı İçin Türkiye'nin Büyüme Tahminini Açıkladı

Dünya Bankası bu yıl Türkiye için büyüme tahminini %3 olarak açıkladı.

Dünya Bankası'nın Avrupa ve Orta Asya ekonomilerine ilişkin raporu, Türkiye'nin ekonomik durumunu değerlendirerek önemli bilgiler içeriyor. Rapora göre, Türkiye ekonomisinin bu yıl %3 büyümesi ve gelecek yıl %3,6 büyümesi bekleniyor. Ocak ayındaki tahminlere göre bu bir düşüş, zira o zamanlar bu yıl %3,1 ve gelecek yıl %3,9 büyüme öngörülmüştü. Rapor, iç talebin kısıtlanması beklentisiyle makroekonomik konsolidasyon çabalarına vurgu yapıyor.

ENFLASYON MAYIS AYINDA DÜŞECEK

Enflasyonun, sıkı para politikasının etkisiyle mayıs ayında zirve yapmasının ardından kademeli olarak düşmesi beklenirken, net ihracatın artan katkısıyla cari dengenin 2024'ten itibaren iyileşmesi öngörülüyor. Raporda, mevcut politika duruşunun devam etmesinin görünümü belirleyeceği ve risklerin dengeli olduğu ifade ediliyor.

OCAK AYINDAN BU ZAMANA ARTIŞ VAR

Raporda ayrıca, yeni ekonomik yönetimin artan itibarının daha fazla yatırım çekerek para biriminin istikrar kazanmasına ve ekonomik düzenlemenin hızlanmasına yardımcı olabileceği belirtiliyor. Avrupa ve Orta Asya ekonomileri genelinde büyümenin bu yıl %2,8 olması beklenirken, küresel ekonominin zayıflaması, sıkı para politikası, Çin'deki yavaşlama ve düşük emtia fiyatlarının bölgeye olan baskısına da dikkat çekiliyor. Önceki tahminlere göre, Ocak ayında bu ekonomilerin bu yıl %2,4 ve gelecek yıl %2,7 büyüyeceği öngörülmüştü.

Bakmadan Geçme