• Haberler
  • Gündem
  • Devlet Denetleme Kurulu Başkanlığı Görevine Atanan Salih Tanrıkulu Kimdir?

Devlet Denetleme Kurulu Başkanlığı Görevine Atanan Salih Tanrıkulu Kimdir?

Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı görevden alınırken yerine Salih Tanrıkulu Atandı. Peki Salih Tanrıkulu kimdir? Kaç yaşındadır? Nerelidir? Daha önce hangi görevlerde bulunmuştur? Merak edilen soruların cevabı haberimizde...

Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karar doğrultusunda görevden alındı.

Kararda, "3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2, 3 ve 4'üncü maddeleri ile 5 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 10'uncu maddesi gereğince Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı görevden alınmış ve bu suretle boşalan Devlet Denetleme Kurulu Başkanlığı'na Devlet Denetleme Kurulu Üyesi Salih Tanrıkulu atanmıştır" ifadeleri kullanıldı.

Salih Tanrıkulu'nun atanmasıyla birlikte kurulun yeni başkanının hangi politikaları ve yaklaşımları benimseyeceği merakla bekleniyor.

SALİH TANRIKULU KİMDİR?

Ankara'da 1974'te dünyaya gelen Salih Tanrıkulu, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 1996'da mezun oldu, ardından ABD'de Illinois Üniversitesinde Ekonomi dalında yüksek lisans derecesi aldı.

1997'de Başbakanlık Uzman Yardımcısı olarak kamu görevine başlayan Tanrıkulu, 1998'den itibaren Maliye Bakanlığında Gelirler Kontrolörü, Gelir İdaresi Grup Başkanı, Vergi Başmüfettişi, Vergi Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı görevlerinde bulundu.

Mesleki faaliyetleri kapsamında OECD ve AB Fiscalis çalışma gruplarında ülkeyi temsil eden Tanrıkulu, 2013 - 2015 yıllarında Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği (Brüksel) Maliye Müşaviri ve NATO Denetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

2015'de Cumhurbaşkanlığı DDK Üyeliğine atanan Tanrıkulu, 2017'den Ocak 2023'e kadar Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Başkanlığı görevini yerine getirdi.

Kasım 2023'ten bu yana DDK Başkan Vekili olarak görev yapan Salih Tanrıkulu, İngilizce ve Fransızca biliyor.

Tanrıkulu, evli ve üç çocuk babası.

Bakmadan Geçme